Hlavní obsah
Přehrada s vodní elektrárnou Alpaslan 2 na řece Murat Foto: Energo-Pro, ČTK

Češi zprovoznili v Turecku dvě vodní díla za 19 miliard

Česká energetická skupina Energo-Pro zprovoznila na východě Turecka dvě vodní díla Karakurt a Alpaslan 2, které tam postavila. Jde o největší české investice v oblasti vodní energetiky od listopadu 1989, celková souhrnná cena přesahuje 800 milionů dolarů (asi 19 miliard korun). Uvedla to mluvčí Energo-Pro Hana Hikelová.

Přehrada s vodní elektrárnou Alpaslan 2 na řece Murat Foto: Energo-Pro, ČTK
Češi zprovoznili v Turecku dvě vodní díla za 19 miliard

Nová přehrada s vodní elektrárnou Karakurt je umístěna v povodí řeky Aras, Alpaslan 2 pak na řece Murat. Vodní plocha přehrady Karakurt bude zabírat plochu 14 kilometrů čtverečních, ještě mnohem větší Alpaslan 2 pak 55 kilometrů čtverečních. Hikelová uvedla, že nové turecké elektrárny splnily potřebné testy a podařilo se je připojit do sítě a zahájit komerční provoz.

V obou přehradách jsou podle ní aktuální v provozu první z turbín, další budou spuštěny na přelomu roku. V Karakurtu budou celkem instalované tři Francisovy turbíny s celkovým instalovaným výkonem 99,5 megawattů (MW), v Alpaslanu 2 pak čtyři Francisovy turbíny s celkovým instalovaným výkonem 280 MW. Pro porovnání, největší tuzemská přehradní nádrž Lipno má rozlohu asi 49 kilometrů čtverečních s instalovaným výkonem zhruba 120 MW.

Zbylé dvě turbíny v Karakurtu budou podle mluvčí spuštěny v listopadu a v prosinci. Sypaná hráz přehrady s asfaltovým jádrem dosahuje výšky 137 metrů. Na její výstavbu Energo-Pro spotřebovalo 6,4 milionu metrů krychlových navezené horniny, což odpovídá asi 360.000 naložených nákladních aut.

Zbývají tři turbíny v Alpaslanu 2 pak budou podle Hikelové spuštěny v prosinci a únoru. Mluvčí připomněla, že s výstavbou hráze tamní přehrady začalo Energo-Pro v září 2018 a dokončilo ji za dva roky. Objem tělesa hráze je 9,05 milionu metrů krychlových. Výstavba probíhala 24 hodin denně sedm dnů v týdnu a na stavbě se podílelo až 1900 pracovníků, dodala.

Přehrada s vodní elektrárnou Karakurt, která je umístěna v povodí řeky Aras

Foto: Energo-Pro, ČTK

U obou přehrad Energo-Pro postavilo sypanou hráz s asfaltovým jádrem. Obě sypané hráze jsou podle firmy svými parametry naprosto unikátní. Zmínila, je nejvyšší funkční sypaná hráz v Evropě na přehradě Dalešice je vysoká přesně 100 metrů.

Společnost dále uvedla, že zapojení elektráren do sítě v tomto roce bylo podmínkou k získání zvýhodněné garantované výkupní ceny elektřiny od ledna 2021.

Společnost Energo-Pro byla založena v roce 1994 ve Svitavách. I s novými tureckými elektrárnami skupina vlastní a provozuje 38 vodních elektráren ve čtyřech zemích - v Gruzii, Turecku, Bulharsku a České republice.

Kromě hydroenergetiky se zabývá distribucí a prodejem elektřiny a provozuje distribuční sítě v Bulharsku a Gruzii s více než dvěma miliony zákazníků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků