Hlavní obsah
 

Češi v obchodech na hranici nahradili chybějící Rakušany

V nákupním centru Freeport fashion outlet v Hatích na Znojemsku na hranici s Rakouskem si vzdor výpadku zahraničních zákazníků na nezájem nakupujících nestěžují. V sobotu i v neděli před ním v době otevírací doby postávaly desítky lidí. To nedaleký komplex Excalibur city, kde jsou restaurace či různé atrakce, připomínal spíše město duchů.

 
Češi v obchodech na hranici nahradili chybějící Rakušany

Parkoviště před komplexem s pětasedmdesáti obchody, v nichž nabízejí především s oblečením různých světových značek, se v sobotu i na Stříbrnou neděli ráno poměrně rychle plnilo přijíždějícími vozy.

„Jistě, i my pociťujeme absenci Rakušanů, kteří tvořili necelou polovinu našich návštěvníků, ovšem stěžovat si nemůžeme. Nahradili je ve slušném počtu kupující z Česka. Díky nim odhadujeme propady v návštěvnosti způsobené koronavirem v porovnání s loňským předvánočním časem na zhruba deset procent. A přestože zde Rakušané nejsou, číslo je to dokonce výborné,“ řekl Právu ředitel outletu Jan Procházka.

„V sobotu byla návštěvnost téměř dvanáct tisíc a i na stříbrnou neděli to bude podobné. A to je také velmi slušné číslo,” poznamenal ředitel.

Poznamenal ale, že předvánoční doba pro ně není ta nejdůležitější. „Mnohem vyšší návštěvnost máme až po Vánocích, v období Velikonoc, tradičně nejvyšší je červenec a srpen,“ doplnil.

Návštěvníkům outletu slouží i dezinfekční rám u vstupu, který hojně využívají

Foto: Miroslav Homola, Právo

O zvýšený předvánoční ruch se postarali i někteří prodejci, kteří nečekali na tradiční povánoční výprodeje, ale začali s nimi už nyní.

S prodejní plochou a dodržením stanovených karanténních limitů tu prý nemají problémy. „Naše rozloha je taková, že zde v jednom okamžiku může být až dva tisíce nakupujících. My se přitom pohybujeme v rozmezí od patnácti do šestnácti set,“ dodal ředitel.

Riziko přenosu nákazy se tu ale snaží snížit i jinak - kupující tu procházejí dezinfekčním rámem.

Zatímco ve Freeportu bylo živo, jen o pár desítek metrů dál v sousedícím areálu zůstávala parkovací místa prázdná a městečko ozdobené draky, severskými bojovnicemi a dalšími postavami připomínalo spíše město duchů.

V komplexu Excalibur city přezdívaném „chrám zábavy a jídla“, kde lze najít restaurace, dětský svět či různé atrakce, se život takřka zastavil a obdobně prázdno bylo i v přilehlé asijské tržnici, která rovněž do areálu patří. Celkem tu mají 45 nájemníků, většina z nich ale může letos na dobré vánoční tržby zapomenout.

„Při dobré návštěvnosti k nám jezdí za jídlem, zábavou či k nakupováním i 35 tisíc lidí denně. Většinou Rakušanů. V první vlně koronaviru to bylo průměrně pouze dvě až tři stovky návštěvníků. A nyní je to možná ještě horší,“ uvedla za Excalibur city Andrea Weissová.

Některé obchody s potravinami či alkoholem včetně tržnice jsou sice otevřené, ale o víkendu zely většinou prázdnotou.

Ještě smutněji působilo v oblíbeném pohádkovém městě dětské centrum, které je uzavřené, stejně jako unikátní retro - muzeum Terra technika, s největší sbírkou hracích skříní - jukeboxů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků