Hlavní obsah
Inflace v Česku Foto: David Ryneš, Novinky

Ceny potravin klesly, zdražování zpomalilo

Meziroční inflace v červenci zpomalila na 0,5 procenta, což bylo o 0,3 procentního bodu méně než v červnu. Meziměsíčně spotřebitelské ceny klesly o 0,1 procenta zejména kvůli zlevnění potravin a nealkoholických nápojů, respektive zeleniny. Klesly také ceny oděvů a obuvi, uvedl v pondělí Český statistický úřad (ČSÚ).

Inflace v Česku Foto: David Ryneš, Novinky
Ceny potravin klesly, zdražování zpomalilo

Také za zpomalením meziroční inflace je podle ČSÚ hlavně vývoj cen potravin a nealkoholických nápojů, letos v červenci byly totiž o jedno procento levnější než ve stejný měsíc před rokem.

Prohloubil se meziroční cenový pokles pohonných hmot, které v červenci stály o 10,8 procenta méně než loni touto dobou. Zelenina v červenci meziročně zlevnila o 2,7 procenta. Ceny běžného pečiva klesly o 3,6 procenta, mouky o 2,1 procenta, masa o 3,4 procenta a například mléka o 14,7 procenta.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Ceny některých dalších komodit rostly meziročně pomaleji než o měsíc dříve. Zemní plyn zdražil o 1,7 procenta, zatímco v červnu činil meziroční růst 4,5 procenta. Zpomalil růst cen piva, a to na 1,3 procenta z 3,3 procenta v červnu.

Na zvyšování meziroční cenové hladiny naopak "tlačily" zejména alkoholické nápoje a tabák, kde ceny tabákových výrobků vzrostly v červenci za rok o 8,6 procenta.

Meziměsíčně výrazně zlevnila zelenina – o 9,8 procenta, přičemž ceny brambor klesly v červenci oproti červnu dokonce o 25 procent.

Analytici zpomalení meziroční inflace na 0,5 procenta očekávali a upozorňovali na to, že důvodem je vysoká srovnávací základna z loňského roku, kdy rostly ceny energií.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků