Hlavní obsah
Inflace v Česku. Foto: Martin Havelka, Novinky

Zdražování bylo loni největší od roku 2012

Průměrná inflace rostla loni nejvíce za posledních sedm let, činila 2,8 procenta. Nejvíce ji ovlivnily rostoucí ceny bydlení a energií a také například potravin. Vyplývá to z dat o inflaci, jež v pondělí zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). V prosinci vzrostly spotřebitelské ceny meziročně o 3,2 procenta.

Inflace v Česku. Foto: Martin Havelka, Novinky
Zdražování bylo loni největší od roku 2012

„Průměrná míra inflace v roce 2019 činila 2,8 procenta, což je o 0,7 procentního bodu více než v roce 2018,” uvedla Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ. Připomněla, že v roce 2012 byla průměrná roční inflace 3,3 procenta.

„Ceny zboží loni úhrnem vzrostly o 2,3 procenta, ceny služeb o 3,7 procenta. Na zvyšování cenového růstu měly největší vliv ceny za bydlení,“ dodala Šedivá.

Zatímco ceny loni rostly o 2,8 procenta, úrokové sazby na spořicích účtech českých bank se pohybují mezi 0,2 až 1,5 procenta ročně. Hodnota úspor Čechům tak klesla o 1,3 až 2,6 procenta, podle toho, u které banky kdo spoří.

Potraviny v prosinci pokračovaly ve zdražování, ačkoliv bylo mírnější než v listopadu. Ceny ovoce byly vyšší o 11,1, ceny zeleniny o 4,3 procenta, ceny jogurtů přešly z listopadového růstu o 5,7 procenta v prosincový meziroční pokles o 0,2 procenta.

Meziměsíčně inflace v prosinci stoupla o 0,2 procenta.

Bydlení se na zdražování podílí více než z poloviny

Potraviny však nebyly položkou, která v loňském roce zdražovala nejvíce. „Navzdory zrychlení cen potravin v závěru minulého roku byla nejrychleji rostoucí část spotřebitelského koše v minulém roce kategorie bydlení, která vzrostla o více než pět procent, což je nejvyšší průměrný růst za posledních 10 let,“ připomněl hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.

„V cenách bydlení se promítá letošní desetiprocentní růst cen elektřiny, pětiprocentní růst cen tepla, růst cen nájmů z titulu přehřátého trhu nemovitostí, ale také růst cen služeb pro údržbu domácností, které v letošním roce také zdražily v průměru o 10 procent,“ dodal.

Kategorie bydlení se na růstu inflace v roce 2019 podílela více než z poloviny, uzavřel Seidler.

Anketa
Dopadá na vás negativně zvyšování cen?
Ano
91.3 %
Ne
8.7 %
Celkem hlasovalo 1498 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků