Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Cena ropy v souvislosti s událostmi v Japonsku klesá

Cena severomořské ropy Brent v úterý klesla pod 110 dolarů za barel po téměř třech týdnech. Důvodem je strach z jaderné krize v Japonsku, stejně jako averze investorů na finančních trzích. Uvedla to agentura Reuters.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Cena ropy v souvislosti s událostmi v Japonsku klesá

Ropa Brent oslabila ke 109,9 dolaru, americká lehká ropa WTI se zastavila na 98,57 dolaru.

"Je to kombinace nejistoty a averze k riziku," uvedl analytik Commerzbank Eugen Weinberg. "Nespočívá to ani tak v obavách, že Japonsko, jako jeden z největších spotřebitelů ropy, bude na trhu chybět v příštích několika měsících. Více působí nálada, která snižuje ceny rizikových aktiv jako akcií a komodit,” připomněl. 

Poptávka Japonska jakožto třetího největšího uživatele ropy patrně v krátkodobém horizontu poklesne. Následně by však měla vzrůst z důvodu nahrazení jaderné produkce pomocí ropy a zemního plynu.

Mezinárodní agentura pro energii (IEA) v úterý oznámila, že celosvětová poptávka po ropě se v roce 2011 patrně o něco sníží, a to o 10 000 barelů na 1,44 miliónu barelů denně.

Zlevňování se zpožděním

"Situace je extrémně nepřehledná, na jedné straně napětí v arabském světě, na druhé obrovská katastrofa v Japonsku," uvedl pro Novinky k dalšímu vývoji cen ropy analytik společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. Dá se nicméně předpokládat, že cena "černého zlata" by v současné době neměla razantně růst a atakovat například 120dolarovou hranici.

"Pokud jde o dopad na ceny pohonných hmot u tuzemských čerpacích stanic, nedá se očekávat, že se od zítřka bude zlevňovat," doplnil Hatlapatka s tím, že obchodníci budou spíš vyčkávat na další vývoj. "Jistá korekce cen směrem dolů by se mohla promítnout až po určité době," zakončil.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků