Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Max Rossi, Reuters

Bezprecedentní krok: Brusel vrací Itálii rozpočet k přepracování

Evropská komise (EK) vrátila Římu návrh italského rozpočtu na příští rok k přepracování. V úterý odpoledne o tom informoval německý server Focus. Je to vůbec poprvé, kdy EK přikročila k tomuto kroku.

Ilustrační foto Foto: Max Rossi, Reuters
Bezprecedentní krok: Brusel vrací Itálii rozpočet k přepracování

Schodek je třikrát vyšší, než byl cíl předchozí vlády, za což je Řím již několik týdnů kritizován evropskými politiky. Itálie by podle maastrichtských kritérii měla snižovat zadlužení v poměru k HDP, aby se přibližovala cíli 60 procent. V tuto chvíli se zadlužení země pohybuje okolo 130 procent a je druhé nejvyšší po Řecku. Pro srovnání, u ČR je tento podíl kolem 32 procent.

Maastrichtská kritéria v oblasti veřejných financí
Podíl deficitu státního rozpočtu na HDP musí být menší než 3 %. Pokud je mírně vyšší, musí se snižovat.
Podíl veřejného dluhu na HDP nesmí překročit 60 %. Pokud je dluh vyšší, musí se tomuto limitu postupně přibližovat.

Ministr financí tvrdí, že současný deficit je nezbytný pro nastartování ekonomického růstu. Snížení schodku podle deníku Financial Times odmítá i vicepremiér Luigi di Maio.

„Jménem vlády popírám, že bychom uvažovali o snížení deficitu, ten zůstane na 2,4 procenta,“ prohlásil.

Nejzadluženější země EU

Foto: Martin Havelka, Novinky

Vrácení rozpočtu k přepracování je krajní řešení. Je to vůbec poprvé v historii, kdy komise při hodnocení rozpočtových plánů zemí eurozóny k podobnému kroku sáhla. Itálie má na předložení nového návrhu rozpočtu tři týdny.

„Evropská komise soustavně monitoruje stav veřejných financí členských států EU a zejména jejich soulad s Paktem růstu a stability. V případě porušení pravidel Paktu dává hříšníkům výstrahu. To se v uplynulých letech přihodilo Francii, Belgii či Španělsku. Dosud nikdy však EK neodmítla návrh rozpočtu, resp. dosud nikdy k návrhu rozpočtu nevydala negativní stanovisko,” řekl Novinkám analytik Czech Fund Lukáš Kovanda.

Podle něj je ovšem otázka, zda se Řím verdiktu podvolí a rozpočet přepracuje. Další vývoj totiž bude ovlivněn spíš politickým děním než ekonomickou skutečností. Brusel sice může Římu udělit pokutu až ve výši 0,2 procenta hrubého domácího produktu Itálie, kdy a zda vůbec k tomu přikročí, zatím není jasné.

Euro oslabilo

Euro v úterý oslabilo vůči dolaru a pohybuje se blízko dvouměsíčního minima poblíž kurzu 1,1470 dolaru za euro. Podle analytika Miroslava Nováka ze společnosti Akcenta jsou problémy kolem Itálie jedním z důvodů oslabování evropské měny.

Italský ministr financí Giovanni Tria

Foto: Stefano Rellandini, Reuters

„Itálie může v nadcházejících týdnech sehrát významnější úlohu v oslabení eura, a to v případě, že bude italská vláda trvat na jí navrženém schodku státního rozpočtu ve výši 2,4 procenta k HDP,“ řekl Novinkám.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků