Hlavní obsah
Výrobní linka Škoda Auto v Kvasinách Foto: Jan Handrejch, Právo

Aut se letos v Česku vyrobilo o 12,2 procenta víc než loni

Výroba osobních aut v Česku za letošní tři čtvrtletí stoupla proti loňsku o 12,2 procenta na 936 151 vozů. Podíl víc než 60 procent měla Škoda Auto, následuje Hyundai s téměř 25 procenty a TPCA se skoro 15 procenty. Ve středu to oznámilo Sdružení automobilového průmyslu. Za celý rok sdružení očekává rekordní produkci osobních aut.

Výrobní linka Škoda Auto v Kvasinách Foto: Jan Handrejch, Právo
Aut se letos v Česku vyrobilo o 12,2 procenta víc než loni

Škoda do září zvýšila produkci meziročně o 21,6 procenta na 564 517 vozů, Hyundai vyrobila 233 030 aut, což představuje nárůst o 2,3 procenta. Kolínská TPCA zaznamenala kvůli náběhu nových modelů pokles o zhruba 2,6 procenta na 138 604 vozů, ještě v pololetí ale byla její produkce meziročně nižší o pětinu.

„Pokud bude dosavadní vývoj ve všech třech tuzemských automobilkách pokračovat stejným tempem i ve zbývajících třech měsících, můžeme se dočkat i nové rekordní výroby osobních automobilů," uvedl prezident Sdružení automobilového průmyslu Martin Jahn.

Za celý letošek sdružení odhaduje produkci až 1,2 miliónu osobních aut, čímž by byl překonán dosavadní rekord z roku 2011, kdy bylo v Česku vyrobeno 1,195 miliónu osobních vozů. Proti loňsku by tak výroba vzrostla o 6,4 procenta.

Automobilky nabírají

Produkce autobusů v Česku se za tři letošní čtvrtletí zvýšila proti dosud výrobně rekordnímu loňskému roku skoro o šest procent na 2557 vozidel. Z toho Iveco Czech Republic mělo podíl na produkci víc než 85 procent, SOR Libchavy přes 13 procent a KH motor Centrum Opava necelá dvě procenta. Výroba se zvýšila všem třem těmto producentům.

Nákladních aut jediného výrobce Tatra bylo do konce září smontováno 592, což je nárůst o víc než tři procenta. Výroba motocyklů značky Jawa vzrostla o osm procent na 996 strojů.

Jahn upozornil, že ve členských firmách sdružení se počet pracovníků za první pololetí zvýšil téměř o tři procenta, což představuje nárůst o více než 3000 lidí.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků