Hlavní obsah
Pavol Krúpa Foto: Arca Capital

Arca Capital miliardáře Krúpy podala žalobu kvůli prodeji Agrobanky

Skupina Arca Capital slovenského miliardáře Pavola Krúpy podala žalobu k určení neplatnosti kupní smlouvy o prodeji části Agrobanky do rukou Moneta Money Bank. Prodej se uskutečnil před 18 lety. Arca, která je akcionářem společnosti Agrobanka Praha v likvidaci, to uvedla v úterý.

Pavol Krúpa Foto: Arca Capital
Arca Capital miliardáře Krúpy podala žalobu kvůli prodeji Agrobanky

Kupní smlouva byla uzavřena v srpnu 1998 mezi Agrobankou a GE Capital Bank, nyní Moneta Money Bank.

Kupní smlouva je podle Arca Capital neplatná, protože neobsahuje podstatné náležitosti a je v rozporu se zákonem. Žaloba je směřována na obě strany, které kupní smlouvu uzavřely, včetně tehdejšího nuceného správce, který jednal za Agrobanku.

Jelikož je likvidace Agrobanky v poslední fázi, skupina Arca Capital apeluje na rychlé konání v zájmu akcionářů i podniku samotného. Mohla by jim prý vzniknout značná škoda v případě, že by v rámci likvidace nebyl zpeněžen majetek, který mohl být převeden neplatnou kupní smlouvou do rukou společnosti Moneta. Výnos z rozsáhlého majetku by měl být v podobě likvidačního zůstatku rozdělen mezi akcionáře Agrobanky, míní Arca.

K žádným nepravostem nedošlo, tvrdí Moneta

Na bývalou Agrobanku uvalila centrální banka nucenou správu v roce 1996. V té době stáli v čele banky lidé z Motoinvestu v čele s Pavlem Tykačem. Arca Capital napadá uzavřené dohody o narovnání s GE Money Bank, v jejichž rámci již části akcionářů bylo vyplaceno zhruba 560 miliónů korun. Šlo o 15 procent z nominální hodnoty akcie Agrobanky.

„Pokud dojde k opětovnému vyšetřování tzv. kauzy Agrobanky, jak se již stalo několikrát v minulosti, výsledek bude stejný. K žádným nepravostem zde nedošlo,” uvedl již dříve šéf právníků Monety Tomáš Černý.

Moneta podle něj považuje kauzu za uzavřenou, Agrobanka je v závěrečné fázi likvidace a připravuje výplatu likvidačního zůstatku.

„Tento postup byl schválen 96 procenty akcionářů Agrobanky. Fakta mluví sama za sebe, Moneta jedná a vždy jednala v dobré víře pro všechny zúčastněné. Bohužel účelové snahy tvrdit opak poškozují zejména akcionáře Agrobanky, neboť oddalují dokončení likvidace a výplatu likvidačního zůstatku,” dodal Černý.

Arca Capital podnikatele Pavla Krúpy působí především v oblasti rizikového a rozvojového kapitálu v regionu střední a východní Evropy. Skupina má zastoupení v Bratislavě, Praze, Londýně a v Kyjevě.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků