Hlavní obsah

Antimonopolní úřad zkoumá ovládnutí České rafinérské Unipetrolem

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) začal zkoumat ovládnutí stoprocentního podílu České rafinérské petrochemickým holdingem Unipetrol. Zahájil správní řízení. Vyplývá to z informací zveřejněných na webu úřadu.

Antimonopolní úřad zkoumá ovládnutí České rafinérské Unipetrolem

Plánovanou fúzi už napadla Unie nezávislých petrolejářů. Malí distributoři paliv se obávají toho, že by Unipetrol, který ovládá polská skupina PKN Orlen, příliš dominoval na trhu.

ÚOHS ve většině případů povoluje fúze bez podmínek, plánované spojení firem ale může také zakázat. Na rozhodnutí má třicetidenní lhůtu, kterou ale může prodloužit na pětiměsíční.

Unipetrol počátkem července oznámil, že využil předkupního práva a přijal nabídku italské firmy Eni na odkup jejího podílu v České rafinérské. Za 30 miliónů eur (nyní asi 836 miliónů korun) má získat zhruba 32,5 procenta akcií. Transakce by měla být dokončena ještě letos, Unipetrol by poté byl jediným akcionářem České rafinérské.

Už získal podíl Shell

Unipetrol zvýšil svůj podíl v České rafinérské už začátkem letošního roku, když za více než 27 miliónů dolarů (nyní 561 miliónů korun) koupil zhruba 16 procent akcií podniku od společnosti Shell Overseas Investments.

"Naše asociace se obává, že ovládnutím České rafinérské by se Unipetrol dostal do výrazně dominantní pozice na petrolejářském trhu. Taková situace by ohrožovala zdravé konkurenční prostředí a mohla by přinést i zvýšení cen pro koncové spotřebitele," uvedl minulý týden předseda představenstva unie Ivan Indráček.

Česká rafinérská je jediným zpracovatelem ropy a výrobcem ropných produktů v České republice. Provozuje rafinerie ropy v Litvínově a Kralupech nad Vltavou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků