Hlavní obsah
Šéf čínské společnosti Alibaba Jack Ma Foto: Natacha Pisarenko, ČTK/AP

Americké úřady zakázaly prodej MoneyGram Číňanům. Kvůli národní bezpečnosti

Spojené státy zablokovaly prodej americké společnosti MoneyGram International, která se zabývá převody peněz, do rukou čínské firmy Ant Financial. Důvodem jsou obavy ohledně národní bezpečnosti. Ant Financial je divizí pro digitální platby největšího čínského internetového prodejce Alibaba. Za převzetí společnosti MoneyGram měla zaplatit 1,2 miliardy dolarů (přes 25 miliard Kč).

Šéf čínské společnosti Alibaba Jack Ma Foto: Natacha Pisarenko, ČTK/AP
Americké úřady zakázaly prodej MoneyGram Číňanům. Kvůli národní bezpečnosti

Generální ředitel společnosti MoneyGram Alex Holmes oznámil, že transakce nezískala souhlas Výboru pro zahraniční investice ve Spojených státech (CFIUS), ačkoli se firmy snažily rozptýlit jeho obavy. CFIUS se zabývá posuzováním plánových převzetí amerických podniků z bezpečnostních hledisek.

Zamítnutí obchodu je velkou ránou pro šéfa obřího čínského internetového obchodu Alibaba Jacka Ma, který se koupí MoneyGram snažil rozšířit globální záběr firmy vzhledem k sílící domácí konkurenci. Ma, který se často nechává vidět s vysoce postavenými členy čínské komunistické strany, před rokem při setkání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem slíbil, že vytvoří v USA milión pracovních míst. [celá zpráva]

Firmy ve společném prohlášení uvedly, že se kvůli neschopnosti získat souhlas výboru rozhodly od fúze upustit. „Geopolitické prostředí se od ohlášení transakce před necelým rokem výrazně změnilo,” upozornil Holmes. „Navzdory naší nejlepší snaze spolupracovat s vládou USA je nyní jasné, že CFIUS tuto fúzi neschválí," dodal.

Trumpova politika

Podle zdrojů agentury Reuters stojí za negativním postojem výboru obavy ohledně bezpečnosti údajů, které lze využít k identifikaci amerických občanů.

Vláda Spojených států zpřísnila svůj postoj k prodeji amerických podniků do čínských rukou v době, kdy se prezident Trump snaží přimět Čínu, aby pomohla řešit situaci kolem Severní Koreje a byla vstřícnější v záležitostech týkajících se zahraničního obchodu a měnových trhů, napsala agentura Reuters.

Převzetí firmy MoneyGram je další z řady plánovaných čínských akvizicí, kterým se nepodařilo získat souhlas CFIUS. Na negativní postoj výboru narazily například snahy o koupi amerického výrobce čipů Lattice Semiconductor, životní pojišťovny Genworth Financial či firmy AppLovin působící v oblasti reklamy na mobilních zařízeních. Podle agentury byl ale nejvýznamnějším zamítnutým obchodem od nástupu Trumpa k moci právě MoneyGram.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků