Hlavní obsah
Nová cla na dovoz evropských vozů do USA by poškodila německou ekonomiku. Foto: Nir Elias, Reuters

Americká cla na dovoz aut nás připraví o 155 miliard, varuje šéf německé obchodní komory

Zvýšení amerických cel na dovoz automobilů, jimiž Evropské unii (EU) hrozí prezident USA Donald Trump, by srazilo hrubý domácí produkt (HDP) Německa o šest miliard eur (přes 155 miliard korun). Německé veřejnoprávní televizi ZDF to v pátek řekl šéf Německé průmyslové a obchodní komory (DIHK) Eric Schweitzer.

Nová cla na dovoz evropských vozů do USA by poškodila německou ekonomiku. Foto: Nir Elias, Reuters
Americká cla na dovoz aut nás připraví o 155 miliard, varuje šéf německé obchodní komory

„Prohlášení amerického prezidenta je třeba brát velmi vážně,“ uvedl Schweitzer. „Uvalení dalších cel na automobily by bylo v rozporu s mezinárodním právem. Také je třeba brát v potaz, že to nepoškodí jen pracovní místa a investice v Evropě a ve světě, ale že takové opatření zasáhne i Spojené státy, poškodí zaměstnance a sníží investice,“ zdůraznil.

„Domnívám se, že je důležité americké vládě ukázat, že je mnohem lepší, když vzájemně dospějeme k oboustrannému zrušení cel, než když budeme uvalovat další,“ dodal s tím, že se přimlouvá za to, aby EU v případě naplnění Trumpových hrozeb reagovala patřičnými protiopatřeními.

Německý HDP loni činil 3,263 biliónu eur. Trump Evropské unii (EU) hrozí zvýšením cel na dovoz automobilů z 2,5 procenta na 20 procent. Evropská cla na dovoz aut z EU jsou vyšší, jde o deset procent. Proto představitelé automobilového průmyslu hovoří o tom, že nejlepší by bylo oboustranné zrušení cel. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků