Hlavní obsah
Logo Amazonu na burze v New Yorku Foto: Mark Lennihan, ČTK/AP

Amazon má rekordní zisk, tržby zklamaly

Zisk amerického Amazonu se ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšil na rekordních 2,9 miliardy dolarů (66 miliard korun) z 256 miliónů dolarů (5,8 miliardy Kč) v loňském třetím kvartálu. Investory ale zklamaly tržby největšího internetového prodejce světa a výhled na čtvrté čtvrtletí, které zaostaly za očekáváním.

Logo Amazonu na burze v New Yorku Foto: Mark Lennihan, ČTK/AP
Amazon má rekordní zisk, tržby zklamaly

Obrat se zvýšil o 29 procent na 56,6 miliardy dolarů. To bylo ale méně než 57,05 miliardy dolarů, co odhadovali analytici v průzkumu společnosti Zacks Investment Research.

Firma uvedla, že v závěrečném kvartálu odhaduje tržby mezi 66,5 miliardy a 72,5 miliardy dolarů, tedy výrazně méně, než odhadovali analytici na Wall Street. V období Vánoc bývá Amazon přitom tradičně velmi silně výdělečný.

Sklad Amazonu v Dobrovízi u Prahy

Foto: Novinky

Přestože zisk překonal již čtvrtý kvartál za sebou magickou hranici miliardy dolarů, akcionáři se obávají také prudkého nárůstu nákladů. Ty v uplynulém čtvrtletí stouply o 22 procent na 52,8 miliardy dolarů a porostou i nadále, protože firma od 1. listopadu zvedne platy všem svým americkým zaměstnancům. Nově budou dostávat minimálně 15 dolarů (asi 340 Kč) na hodinu.

Amazon výrazně zvýšil zisk, když expandoval mimo svou tradiční oblast internetového prodeje do světa cloudových služeb prostřednictvím divize Amazon Web Services. Její tržby se v období do 30. září meziročně zvýšily o 46 procent. Maloobchod přesto zůstává hlavním zdrojem jeho příjmů, nejvíce vzrostl v Severní Americe.

Zakladatel a šéf Amazonu Jeff Bezos je nejbohatším mužem světa, Forbes odhaduje jeho majetek na 112 miliard dolarů (2,5 biliónu korun).

Amazon působí i v Česku. V distribučním centru v Dobrovízi u Prahy a kancelářích v Dejvicích zaměstnává celkem 4500 lidí. Na předvánoční špičku aktuálně firma shání dalších 2500 brigádníků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků