Hlavní obsah
Boeing 737 MAX 8 Foto: Jason Redmond, Reuters

Akcie Boeingu po havárii jeho letadla ztrácely 11 procent

Akcie amerického výrobce letecké techniky Boeing výrazně ztrácejí, ještě před zahájením oficiálního obchodování v pondělí odepisovaly kolem 11 procent. Reagují tak na havárii nového stroje Boeing 737 MAX 8 a hlavně na zprávu, že Etiopie, Indonésie a Čína leteckým společnostem nařídily, aby provoz letadel tohoto typu pozastavily. Jde o druhou havárii tohoto modelu za méně než půl roku.

Boeing 737 MAX 8 Foto: Jason Redmond, Reuters
Akcie Boeingu po havárii jeho letadla ztrácely 11 procent

Po otevření burzy v New Yorku akcie Boeingu část ztrát odmazaly, stále ale odepisovaly kolem sedmi procent.

„U akcií Boeing očekáváme vyšší volatilitu (kolísání)," uvedli analytici společnosti Morgan Stanley. „Přestože je brzy vyvozovat závěry, mohou zde být obavy z narušení bezpečnosti, výroby nebo z odstavení z provozu. Toto vše by ale mělo být v delším horizontu zvládnutelné," dodali.

Někteří experti se již nyní domnívají, že se prodeje modelu Boeing 737 MAX 8 propadnou, uvedly v pondělí stanice BBC a CNN.

Archivní záběr Boeingu 737-800 aerolinek Ethiopian Airlines

Foto: Amr Dalsh, Reuters

I po výrazném aktuálním zlevnění jsou z dlouhodobějšího pohledu akcie Boeingu stále vysoko. Za poslední tři roky totiž zdražily zhruba o 200 procent a na konci února se dostaly na rekordních 446 dolarů.

Boeing 737 MAX 8 letecké společnosti Ethiopian Airlines se v neděli zřítil několik minut po startu z Addis Abeby. Havárii nepřežilo všech 157 lidí na palubě. Loni v říjnu stejný typ letadla společnosti Lion Air se 189 lidmi na palubě havaroval krátce po startu z letiště v indonéské Jakartě.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Záchranáři prohledávají trosky zříceného etiopského letadla a odnášejí oběti

Video: Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků