Hlavní obsah
Návštěvníci mezinárodního aerosalónu ve Farnborough sledují přistání letounu Airbus A380. Foto: Kieran Doherty, Reuters

Airbus získal na aerosalónu dvakrát více zakázek než Boeing

Evropský výrobce letadel Airbus získal tento týden na aerosalónu ve Farnborough u Londýna zakázky v téměř dvojnásobné hodnotě než jeho americký konkurent Boeing. Uvedla to ve čtvrtek agentura AP.

Návštěvníci mezinárodního aerosalónu ve Farnborough sledují přistání letounu Airbus A380. Foto: Kieran Doherty, Reuters
Airbus získal na aerosalónu dvakrát více zakázek než Boeing

Airbus oznámil, že za čtyři obchodní dny leteckého veletrhu přijal potvrzené a předběžné zakázky na 496 letounů v hodnotě 75 miliard dolarů (zhruba 1,5 biliónu korun). Boeing získal objednávky na 201 letadel za celkem 40 miliard dolarů

"Zakázky a přísliby objednávek, které jsme ve Farnborough získali na stroje řad A330neo a A320neo, znamenají jednoznačně přesvědčivé přijetí těchto nákladově nejefektivnějších letadel," řekl provozní ředitel Airbusu John Leahy.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Airbus do aerosalónu v zakázkách za Boeingem od počátku roku výrazně zaostával. Boeing si do 8. července zajistil čisté zakázky na 649 letadel, zatímco Airbus jich dostal do konce června v čistém vyjádření, tedy po odečtení zrušených objednávek, jen 290.

Boeing 787 na přehlídce ve Farnborough

Foto: Sang Tan, ČTK/AP

Airbus hned na počátku obchodní části aerosalonu představil vylepšený klíčový letoun na delší vzdálenosti A330, který konkuruje stroji 787 Dreamliner od Boeingu. Podle Airbusu je s ním co do úspor paliva srovnatelný, zároveň je ale podstatně levnější. Boeing na to namítá, že na rozdíl od jeho zbrusu nového dreamlineru jde u A330neo jen o modernizaci starého typu stroje.

Vedle nové verze A330 se pozornost zákazníků soustředila na menší stroje řady A320neo. Ty Airbus vybavil nabídkou nových motorů a lepší aerodynamikou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků