Prezident odletí na pracovní návštěvu Omsku, čínské provincie Šen-si, Mongolska, Vietnamu a Singapuru v sobotu, do Česka se vrátí 5. října.

"Předpokládáme, že během návštěvy pana prezidenta bude v Omsku podepsán kontrakt na dodávku technologie pro tamní závod na výrobu obalového skla. Hodnota tohoto projektu je až 45 miliónů eur, přičemž společnost Sklostroj Turnov by měla technologii dodat v roce 2008," uvedl náměstek ministra průmyslu Martin Tlapa. České firmy mají také podepsat smlouvu na dodávku strojního vybavení pro omskou třídírnu komunálního odpadu (12 miliónů eur) a městské krematorium (2,6 miliónu eur).

"Bude také předána projektová studie na modernizaci veřejného osvětlení v Omsku. Jednat se bude rovněž o dodávkách obráběcích strojů pro strojírenský podnik v omské oblasti. Předpokládaná hodnota tohoto kontraktu je 2,2 miliónu eur," podotkl Tlapa. V Omsku se podle něj představí například i čeští výrobci zařízení na produkci bioetanolu a firmy z oblasti tepelně-izolačních materiálů. "Jednat se v Omsku bude i o společné výrobě a montáži autobusů Karosa," upozornil Tlapa.

S Ruskem obchodujeme stále více

Obchodní výměna mezi Českem a Ruskou federací stále roste a jen v loňském roce se zvýšila o 62 procent na 5,9 miliardy dolarů. Český vývoz vzrostl o 55 procent na 1,4 miliardy dolarů a dovoz ruského zboží o 64 procent na 4,5 miliardy dolarů.

Tlapa připomněl, že vláda loni schválila novou strategii prosazování obchodně-ekonomických zájmů v Rusku. Slibuje si od ní další snížení schodku obchodní bilance s touto zemí, kterou podle Tlapy zatěžují rostoucí ceny ropy a zemního plynu.