IPS Alpha je aliancí tří renomovaných firem: Hitachi, Panasonic a Toshiba. Výrobu chce společnost spustit v příštím roce, kapacita by měla stačit pro celou Evropu.

Za 23 hektarů pozemků firma zaplatila Ústeckému kraji zhruba 32 miliónů korun. [celá zpráva] Cena pět eur (asi 142 korun) za metr čtvereční je součástí investiční pobídky pro prvního investora v průmyslové zóně. Tržní cena technicky připravených pozemků je podle znalců 300 korun za metr čtvereční.

Do zóny míří zvlášť i firma Hitachi. Česká pobočka společnosti chce ve strategické zóně Triangle postavit továrnu na montáž televizorů za 2,5 miliardy korun. Měla by zaměstnat také až 2 000 lidí. [celá zpráva]

Firma Hitachi zaplatí za pozemky v zóně stejně výhodnou cenu jako IPS Alpha. Je to pět eur (zhruba 140 korun) za metr čtvereční. Firma koupí 40 hektarů, celkem tak kraj získá zhruba 56 miliónů korun. [celá zpráva]

Japonské investice jsou velkou příležitostí pro téměř 30 000 nezaměstnaných z regionů Lounska, Chomutovska a Mostecka, na jejichž rozhraní je zóna Triangle umístěna. Ústecký kraj vykazuje už od 90. let nejvyšší míru nezaměstnanosti v zemi. Na konci srpna dosáhla 14,2 procenta, republikový průměr byl 7,9 procenta.