Rizika inflace se podle Erbenové zvýšila především kvůli růstu spotřebních výdajů a vysokým nákladům na energie. K posílení inflačních tlaků přispívá pokles nezaměstnanosti, růst mezd a konjunktura v průmyslu. Podniky také začaly přenášet rostoucí energetické náklady na spotřebitele, řekla Erbenová.

Hlavní sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, je v současnosti dvě procenta. Centrální banka naposledy změnila úrokové sazby na říjnovém zasedání, kdy je zvýšila o čtvrt procentního bodu a zdražila tak úvěry. [celá zpráva]

Nízké sazby vyhovují dlužníkům

Sazby ČNB toho hodně ovlivňují. Zejména se od nich odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Nízké úrokové sazby tedy nahrávají těm, kteří si půjčují, například podnikům, které si pořizují úvěry na investice a provoz. Výhodné jsou i pro domácnosti a jejich půjčky na bydlení.

Nízké úroky vyhovují i státu, který je velkým dlužníkem. Nevýhodné jsou pak pro ty, kteří mají své prostředky uloženy na účtech u bank, neboť při úroku, který je nižší než inflace, reálně prodělávají.