IPS Alpha je strategickou aliancí tří renomovaných firem: Hitachi, Panasonic a Toshiba. Stavbu továrny zahájí letos, výrobu chce společnost spustit za rok. "Chtějí zaplavit předvánoční trh v roce 2007, kapacita v Trianglu bude stačit pro celou Evropu," uvedl ústecký hejtman Jiří Šulc.

Japonci potřebují kvalifikované pracovní síly

Investor požaduje zajištění inženýrských sítí. "Investice na straně Japonců je v objemu tří miliard korun, na naší straně 1,8 miliardy korun," uvedl Šulc. Vláda by na svém pondělním zasedání měla schvalovat finanční podporu pro zónu.

Prezident společnosti IPS Alpha Fumijaki Jonai zastupitelům řekl, že podpis smlouvy je prvním krokem ve spolupráci s krajem. Uvedl, že firma bude potřebovat kvalifikovanou pracovní sílu. "Musíme vyřešit také systém přepravy lidí do zóny, potřebovat budeme podporu kraje i škol," řekl. "Další investoři nás budou určitě rychle následovat," řekl. Dodal, že investice posílí vztahy mezi Českou republikou a Japonskem.

Investor pomůže snížit nezaměstnanost

Pozemky v Trianglu chce koupit zvlášť také společnost Hitachi. Kupní smlouvu s druhým investorem by měl kraj uzavřít ještě v červenci. "Pobídka v podobě kupní ceny byla pouze pro prvního investora," upozornil Šulc. Tržní cena technicky připravených pozemků je podle znalců 300 korun za metr čtvereční.

Vstup investora by měl v regionu pomoci snížit nezaměstnanost, která je v Ústeckém kraji nejvyšší v celé zemi. Nejprve by se zřejmě v zóně vyráběly pouze komponenty a později i celé produkty. Šulc uvedl, že firmy by mohly zabrat 140 hektarů a zaměstnat až 12 000 lidí. Bez práce v dubnu v regionu bylo 64 680 lidí.

Žatecká zóna o rozloze 360 hektarů patří společně se severomoravskými Nošovicemi a západočeským Chebem ke strategickým průmyslovým zónám. Zónu se v minulosti nedařilo obsadit. Zájem sice měly dvě automobilky, firmy PSA Peugeot Citröen a Hyundai, obě si ale investici rozmyslely.