Například cesta pendolinem ve druhé třídě z Prahy do Ostravy se sníží z 500 korun na 400 korun. Jízdné o 20 procent se sníží i dětem, důchodcům a zdravotně postiženým.

Sleva pro rodinu s dětmi na víkend

Od srpna do 9. prosince budou platit i levnější víkendové jízdenky na pendolino pro skupinu pěti osob. Jízdenka pro všech pět osob bude stát v jednom směru pro druhou třídu 750 korun, z pěti osob pouze dva mohou být starší 15 let, takže sleva je vhodná pro rodiče s třemi dětmi.

"Nicméně počet míst pro tuto víkendovou slevu je omezen na jeden vůz v každém pendolinu.Proto doporučuji včasnou rezervaci pro víkendové cesty, " uvedl tiskový mluvčí ČD Aleš Ondrůj.

ČD se rozhodly příjít s touto nabídkou, protože chtějí, aby pendolinem jezdili i rodiny s dětmi, mladí lidé a tzv."příležitostní cestovatelé". Dráhy se totiž také svojí prázdninovou nabídkou snaží nahradit výpadek cestování studentů a manažerů, kteří o prázdninách jezdí méně.

Pendolina brázdí české železnice od prosince loňského roku. Za šest měsíců provozu se pendolinem svezlo zhruba čtvrt miliónu cestujících. Ztráta, která ČD vznikla při poruchách, které pendolino provázely letos v lednu, však dosáhla nakonec 48 miliónů korun. [celá zpráva]