Právu to v úterý potvrdili zástupci velkoprodejen i pekáren, které tak reagují na rychle rostoucí náklady, zejména ceny energií.

Pekaři původně prosazovali zvýšení cen svých výrobků v obchodech až o čtyřicet procent, řetězce ale díky své dominantní pozici na trhu jejich požadavky nakonec zmírnily.

"U základních 30 položek budeme muset od 2. června zdražit až o 20 procent," řekla Právu mluvčí Aholdu Kateřina Černá. Například bochník chleba Šumava tak podraží o tři koruny na 19,90 Kč v Hypernovách a na 20,90 Kč v Albertech.

Rohlíky se přiblíží k dvoukorunové hranici

Některé výrobky ale zdraží daleko více. Obyčejný rohlík, který nyní stojí v prodejnách Aholdu 1,50 Kč, zdraží o čtyřicet haléřů. Podle Černé patří mezi základních 30 položek například i štrúdl, u ostatního pekárenského zboží by ceny měly stoupnout až o 12 procent.

V Delvitách, pro které jsou potraviny hlavním prodejním sortimentem, se už minulý týden zvýšily ceny u pečiva o deset procent. Například rohlík tam teď stojí 1,60 Kč. Mluvčí firmy Petr Uchytil však Právu řekl, že na začátku června může pečivo podražit o dalších deset procent.

Ceny pečiva půjdou nahoru ale i v ostatních obchodech. Mluvčí obchodní sítě Tesco Jana Matoušková potvrdila, že s pekárnami společnost jedná, o nastavení cen chleba a pečiva však zatím nechtěla hovořit.

Podle informací Práva se největší pekárny s naprostou většinou prodejců již na zvýšení cen domluvily. Podle mluvčího Delta Pekáren Jaroslava Pompa by byl růst nákladů pro pekaře bez jeho promítnutí do spotřebitelských cen nadále neúnosný.