"USA se musí dlouhodobě zbavit své závislosti na ropě a začít podporovat alternativní paliva a domácí produkci ropy. Ceny ropy jsou otázkou národní bezpečnosti. Problém USA je, že 60 procent ropy získává ze zahraničí, převážně ze zemí s nestabilní vládou nebo s protiamerickou politikou," řekl prezident Bush.

Podle lidí z oboru a pozorovatelů je ale nepravděpodobné, že by ropné koncerny na Bushovu výzvu k větším investicím reagovaly. "Shrnutí je asi takové: prezident si může říkat, co chce. Velké ropné firmy a další ale nemají motivaci ke změně současné cenové struktury, zisků a tržeb," řekl například profesor práva a ekonomie Anthony Sabino z newyorské Univerzity sv. Jana.

Prezident chce podpořit tzv. hybridní auta

Dalším z opatření, které Bush navrhuje je snížení daní uživatelům tzv. hybridních automobilů, které jezdí současně na elektřinu i benzín.

Prezident se také rozhodl dočasně zastavit dodávky ropy do strategických rezerv, aby se více ropy dostalo na trh a ceny benzínu se vrátily pod tři dolary za galon. Zároveň připustil, že Američany čeká na silnicích drahé léto. Drahý benzín už začal v USA vyvolávat paniku. [celá zpráva]

Bush také chce, aby ropné firmy přišly o desetiletou daňovou úlevu dvou miliard dolarů, kterou dostaly na průzkum ropných nalezišť v hlubokých vodách. Podle něj je tato výhoda zbytečná v době, kdy jsou ceny ropy blízko rekordů. Prezident se ale postavil proti zdanění vysokých zisků ropných firem, které se snaží prosadit někteří členové Kongresu.