Aktuální míra nezaměstnanosti je v Česku 8,4 procenta. Podle metod měření evropského statistického úřadu Eurostat, je ale číslo 7,9 procenta. Plyne to z jiné metodiky, kdo vlastně se počítá jako člověk bez práce. Úřad jinak zpracovává čísla o sezónních zaměstnancích.

Metodiky měření jsou v každé zemi jiné a rozdíl v počtech může být u některých zemí velmi markantní. Například Eurostat udává u Německa nezaměstnanost 8,6 procenta, sama země ale počítá s číslem kolem 11 procent. Podobně jsou na tom Slováci. Eurostat jim přiřkl nezaměstnanost na konci listopadu 15,8 procenta, sama země ale počítá s 10,8 procenta.

Míra nezaměstnanosti v některých evropských zemích (v%)
Belgie 8,7
Dánsko 4,4
Německo 8,6
Estonsko 6,5
Řecko 9,6
Španělsko 8,3
Francie 9,5
Maďarsko 7,0
Slovinsko 5,8
Slovensko 15,8
Polsko 17,1
Česká republika 7,9
Rakousko 5,0
Velká Británie 4,9
Norsko 4,6
Zdroj: MPSV

Nezaměstnanost v ČR se v průběhu roku 2005 (bez prosincových čísel) snížila z 9,8 procenta v lednu na 8,4 procenta v listopadu. Eurostat ale ve svých číslech zaznamenal pokles o 0,3 desetiny procentního bodu.

Česko za pokles vděčí především rozjezdu mnoha zahraničních firem, které v ČR investovaly a postavily své podniky. Například v únoru rozjela výrobu automobilka TPCA na Kolínsku.

Analytici často tvrdí, že pokles nezaměstnanosti neodpovídá rychlému růstu ekonomiky. Navíc přibývá lidí, co jsou bez práce dlouhodobě, protože pro některé obory není uplatnění. Stále se také nedaří změnit konzervatismus Čechů, kteří jsou jen velmi neradi ochotní se za prací stěhovat.