Stát tak bude v příštím roce hospodařit s očekávanými příjmy 884,4 miliardy korun. Naopak ze státní kasy by mělo putovat 958,8 miliard korun.

Ministr financí a úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka míní, že schválený rozpočet je reformní a úsporný. "Je to signál o tom, že bude pokračovat stabilita, díky rozpočtu vzniknou nová pracovní místa, podaří se nám důstojně valorizovat důchody, zvýšit platy ve veřejném sektoru, podpořit vědu a výzkum či zvýšit výdaje na vysoké školy," řekl správce státní pokladny ČTK.

Někteří ekonomičtí analytici tvrdí, že bude velmi složité naplnit státní kasu předpokládanými příjmy. Podobný názor mají i opoziční občanští demokraté. Nesouhlasí s nimi ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD), jehož úřad má za rozpočet hlavní odpovědnost.

Rozpočet podle Sobotky zajišťuje "důstojnou valorizaci důchodů". Finanční plán státu také počítá s tím, že v příštím roce se zvýší objem peněz na platy zaměstnanců ve veřejné sféře. Ve vládním návrhu je podle Sobotky dost peněz na spolufinancování projektů EU.

Státní rozpočty ČR v posledních letech (v mld. Kč)
2004 2005 2006
Příjmy 754,1 824,8 884,4
Výdaje 869,1 908,1 958,8
Deficit 115,0 83,6 74,4

Proti návrhu se postavili poslanci nejsilnější opoziční ODS, kteří dlouhodobě kritizují zadlužování státu za vlád ČSSD. "My považujeme tento rozpočet za neprůhledný a zároveň za určitý předvolební účet pro vládní koalici," řekl ČTK ekonomický expert ODS Martin Kocourek.

Hlasování se zdrželi komunisté, které chtěli například zajistit dalších 800 miliónů na politiku zaměstnanosti. "Jsme přesvědčeni, že se musíme oddělit nejen od ČSSD, ale i od ODS," prohlásil předseda KSČM Vojtěch Filip.

Poslanci prosadili do státního rozpočtu i úlitby pro místa, která důvěrně znají. Tak si například oprava zimního stadiónu v Jindřichově Hradci bude stát 15 miliónů korun, TJ Lokomotiva České Budějovice získá 20 miliónů korun na travnatý pažit fotbalového stadiónu.