Podmínky tendru jsou podle zástupců členů Toll Sat nejasné a nemají oporu v legislativě. Systém, který požaduje ČR, podle nich prý nebude schopen zajistit vzájemnou slučitelnost s řešeními jinde v Evropě, jak to požaduje EU od roku 2010.

Podle nedávné plakátové kampaně, která se objevila v Praze, přijde stát v případě zavedení mikrovlnného systému o 33 miliard korun.

Do výběrového řízení vypsaného ministerstvem dopravy se přihlásila čtyři konsorcia, která se podle Toll Satu spíše zaměřují na mikrovlnný systém. Naopak firmy dodávající satelitní technologii svůj boj dopředu vzdaly. [celá zpráva]

Do zmiňovaných konsorcií se sdružilo celkem 18 firem, jejichž nabídky se pohybují od 15 do 33,7 miliardy korun. Za tuto cenu jsou jednotlivá konsorcia ochotna systém vybudovat a provozovat.

Za kolik jsou uchazeči schopni vybudovat systém mýtného (v mld. Kč)
uchazeč cena
Ascom Fela + Damov ABD group 15
Autostrade 17,5
Kapsch PVT 22
A-WAY + AŽD Praha 33,7

Výběrová komise začne nabídky hodnotit 6. října a do konce měsíce by chtěla vládě doporučit vítěze tendru.

Ministerstvo dopravy chtělo výběr mýtného spustit původně v roce 2006, ale kvůli nedokončené legislativě byl tento termín posunut na rok 2007. Zákon, který má podmínky pro výběr mýtného upravit, leží stále ve Sněmovně.