Nové vedení PKN odmítá smlouvy dodržet, protože ceny chemických částí Unipetrolu jsou výrazně podhodnocené (cena je až trojnásobně vyšší) a firma by na tom prodělala. I pokuta za nedodržení dohody přesahující dvě miliardy korun je prý pro PKN výhodnější.

Co měl Agrofert od PKN koupit
firma podíl cena (v mil. Kč)
Kaučuk 100 1700
Paramo 60 105
Aliachem 39 180
Agrobohemie 50 350
Chemopetrol 40 680

Polská firma zaplatila za skupinu Unipetrol letos v květnu 13,05 miliardy korun. Ještě před prodejem se firmy dohodly, že po prodeji se vyrovnají, Agrofert se o Unipetrol snažil v předcházející privatizaci sám ucházet, nakonec ale neměl na koupi dost peněz. V souvislosti s nízkými cenami firem se objevují spekulace, že Agrofert měl PKN na oplátku "zařídit", aby Unipetrol získal.

S Unipetrolem souvisí i další rozpoutaná kauza, do níž je zaplaten bývalý šéf Úřadu vlády Zdeněk Doležel. Ten se sešel s lobbystou Jackem Spyrou a podle záběrů TV Nova měl za úplatek nabídnou informace o prodeji Unipetrolu. Spyra měl na schůzce zastupovat skupinu spojenou s firmou Setuza.

Prodej Unipetrolu PKN řeší v Polsku prokuratura, trestní oznámení na polského lobbystu Jacka Spyru a bývalého pracovníka Úřadu vlády Vladimíra Doležela jsou podána i v ČR. V případě Spyry je to pro bankovní podvody, Doležela zažaloval Úřad vlády.