Ve zkoumaných 16 zemích si celou dovolenou vybírá v průměru 44 procent dotázaných. Konkrétně u Čechů je toto číslo 55 procent. Čeští zaměstnavatelé také častěji trvají na tom, aby si lidé odpočinuli, a k výběru dovolené je nutí. Čtvrtina lidí z ČR dává přednost tomu převést si dovolenou do příštího roku.

Rekordmany ve výběru placených volných dní jsou Dánové. Sedmdesát procent se jich přiznalo, že dovolenou si vybírají celou. Stejně to dělají dvě třetiny Britů a Belgičanů. Na druhé straně barikády jsou Rakušané. Ti si celou dovolenou vybírají jen ve čtvrtině případů, 65 procent lidí si dovolenou převádí do dalších let. Jen o málo lépe jsou na tom Němci.

Češi mají ze zákona nárok na čtyři týdny dovolené, většina zaměstnavatelů nabízí ještě týden navíc.

Jak lidé v Evropě a ČR nakládají s dovolenou (odpovědi v %)
postoj ČR Evropa*
vybírá si celou dovolenou 55,56 44,46
část si převádí na další rok 25 36,88
vybírá si celou dovolenou, protože je nutí zaměstnavatel 16,67 10,42
část dovolené si nechává proplatit 2,78 7,75
*pozn: průzkum probíhal v 16 evropských zemích, účastnilo se ho 10327 lidí
Zdroj: Monster

Proplácení dovolené není nijak zvlášť populární v žádné zemi. Podle Ladislava Hadáčka z české pobočky agentury Monster (v ČR jobpilot) je na tom vidět, že lidé v Evropě význam dovolené nepodceňují. "Vybírání dovolené v letních měsících považuji za zdravý přístup. Parné dny strávené na pracovišti neprospívají lidskému zdraví a často nepřinesou kvalitní pracovní výsledek," řekl Hadáček.

Výzkum firmy Monster se sukutečnil v 16 státech Evropy, účastnilo se ho 10 327 tisíc lidí z Belgie, ČR, Dánska, Francie, Irska, Itálie, Lucemburska, Maďarska, Německa, Norska, Polska, Rakouska, Španělska, Švédska, Švýcarska a Británie.