Na růstu HDP se v prvním čtvrtletí podílela především zahraniční poptávka a spotřeba domácností. Nadále se dařilo většině odvětví služeb a také stavebnictví.

„V letošním roce by měla tuzemská ekonomika dále nepatrně zpomalit a konsensuální očekávání se posouvá k růstu kolem 2,5 procenta,” uvedl hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler.

Čína patří mezi největší exportní destinace Německa, nepřímo je tak podstatná i pro tuzemskou ekonomikuJakub Seidler, ekonom ING

Jako rizika pro další růst HDP analytici vnímají zpomalování průmyslové výroby a zahraniční poptávky, stejně jako eskalaci obchodních válek a zpomalování čínské ekonomiky.

„Čínská ekonomika je sice z pohledu přímého tuzemského vývozu méně významná destinace, patří však mezi největší exportní destinace Německa a nepřímo je tak podstatná i pro tuzemskou ekonomiku,” připomněl Seidler. Německo je totiž největším obchodním partnerem Česka.

„V tomto ohledu je do jisté míry příznivou zprávou zrychlení německé ekonomiky v prvním čtvrtletí letošního roku, a to mezičtvrtletně o 0,4 procenta, zatímco v závěru minulého roku se růst našeho nejvýznamnějšího obchodního partnera pohyboval na hraně recese,” doplnil ekonom.