„Jardo klame,“ napsal na Twitteru slovenský podnikatel Tkáč. Dodal, že místo placení Tvrdík podal 40 předběžných opatření. J&T je podle něj připravena přijmout platbu zákonnou cestou a „odevzdat klíče”.

J&T ve čtvrtek sesadila představenstvo CEFC Europe a dosadila do něj vlastní lidi. Společnost mluví o „nepřátelském převzetí”. Změna je již zapsána v obchodním rejstříku, zaměstnanci se o ní dočetli na dveřích firmy. J&T si krokem podle vlastních slov chce pohlídat, že bude dluh uhrazen. Podle CEFC China jsou peníze připravené a termín pro zaplacení je v pátek.

FOTO: archiv čtenáře Novinek

Zadlužená CEFC se dostala do problémů poté, co jejího šéfa Jie Ťien-minga, který je i poradcem českého prezidenta Miloše Zemana, začali v Číně vyšetřovat. Nejčastěji se mluví o případech korupce v Africe. Do CEFC vstoupila velká státní čínská firma CITIC, která ujišťuje, že zajistí pokračování investic.

J&T Private Investments (JTPI) v pátek uvedla, že je připravena k dalším jednáním se společností CITIC o splacení závazků CEFC. Ve stanovených lhůtách ale nebyl dohodnutý způsob splacení, proto J&T začala chránit svou investici, řekl mluvčí JTPI Petr Málek.

Jde o 11,5 miliardy

Poukázal také na vyjádření dosavadního místopředsedy CEFC Europe Jaroslava Tvrdíka, že veškeré závazky vůči skupině J&T budou uhrazeny do pátečního odpoledne. „Jaroslav Tvrdík na Twitteru mluví o penězích, kterými dle našich informací CEFC nedisponovala," napsal mluvčí JTPI.

Spolumajitel J&T Patrik Tkáč.

Spolumajitel J&T Patrik Tkáč

FOTO: Jan Handrejch, Právo

CEFC China Energy dluží skupině J&T 450 miliónů eur (11,5 miliardy Kč). Pohledávku má zaplatit čínský státní konglomerát CITIC Group, který má v CEFC Europe podíl 49 procent. JTPI už dříve uvedla, že bude jednat s firmou CITIC, kterou považuje za důvěryhodného a transparentního partnera.

CEFC China v pátek označila změny CEFC Europe za pokus J&T o nepřátelské převzetí firmy a jejích aktiv v Česku. Je také připravena proti J&T podniknout právní kroky. Z prohlášení CEFC China vyplývá, že neuznává změny v představenstvu CEFC Europe, při kterých přišel Tvrdík o funkci, počítá nicméně se splacením závazků vůči J&T.

Čínská CEFC si před časem vybrala ČR jako sídlo svých evropských aktivit, v Česku zároveň koupila podíly v několika firmách. Má je například v aeroliniích Travel Service (vlastník ČSA) nebo cestovní agentuře Invia.cz, ovládá Pivovary Lobkowicz Group, strojírenský a metalurgický podnik Žďas Žďár nad Sázavou, fotbalovou Slavii i stadión v Edenu. Za dluhy ručí CEFC mimo jiné budovou bývalé Živnobanky v centru Prahy, administrativním komplexem Florentinum nebo fotbalovou Slavií.