„Můj odhad bude velmi hrubý. Chce to celou řadu faktorů, aby se to spočítalo přesně. Bude to určitě v řádech miliard korun. Já si troufnu říct, že se můžeme pohybovat kolem pěti miliard,” uvedla Schillerová.

Programové prohlášení nové vlády uvádí, že dojde ke revizi daňové uznatelnosti technických rezerv v oblasti pojišťovnictví.

„Daňově uznatelné technické rezervy budou nově vázány na pravidla obsažená v evropské směrnici Solvency II. Tento systém bude odolnější vůči případnému nadhodnocování ze strany poplatníků, neboť výši takto stanovených technických rezerv může poplatník ovlivňovat výrazně méně než u stávajícího postupu, který vychází ze zákona o účetnictví," uvádí dokument.

Pojišťovny prý rezervy potřebují

„Chceme vytvořit pojistku, a tady existuje jakýsi evropský předpis, aby ty pojišťovny nemohly jednoduše si optimalizovat daňový základ tím, že si budou tvořit rezervy podle toho jak jim vyjde daňový základ," dodala ministryně.

Prezident České asociace pojišťoven Martin Diviš Hospodářským novinám řekl, že se obává, že pojišťovny nebudou schopny dostát svým závazkům vůči pojištěncům. „Rozumím tomu záměru politiků, ale obávám se, aby to nesnížilo bezpečnost pojišťoven a jejich schopnost vyplácet pojistky tak, jako byly schopny v minulosti i v takových situacích, jako byly například povodně," uvedl Diviš.

Příliš drahá voda

Daň z přidané hodnoty (DPH) na stravovací služby a vodné a stočné by podle odhadu ministryně měla klesnout od 1. ledna 2020. „Dělali jsme studii a vyšlo nám, že voda je u nás dražší než v Izraeli. Zlevnění pohlídáme cenovou vyhláškou,” řekla Schillerová.

Přeřazení do nižší desetiprocentní sazby DPH by se podle programového prohlášení vlády mělo týkat i točeného piva a služeb s vysokým podílem lidské práce jako jsou opravy obuvi či kadeřnické služby.

Schillerová také zopakovala, že nová vláda nebude zvyšovat daně a nebude zavádět nové daně. Navrhuje ale uvalení spotřební daně na tabák i pro elektronicky zahřívané cigarety.

Jako svou hlavní ambici v elektronizaci veřejné zprávy si podle svých slov dala, aby bylo možné podávat do dvou let daně finančním úřadům kompletně on-line. Pracuje také na zavedení elektronické fakturace, jak to po Česku požaduje EU. Podle ministryně by to ale měla být pouze možnost, nikoli povinnost.