Podle Zypriesové jsou americké sankce ilegální. Důsledkem amerického zákona, který schválily obě komory parlamentu, jsou i sankce proti německým firmám, které jsou součástí projektů alespoň se třetinovou ruskou účastí.

„Zkrátka a dobře to považujeme za porušení mezinárodního práva,“ nechala se slyšet Zypriesová. „Američané nemohou trestat německé podniky za to, že vyvíjejí ekonomickou činnost v jiné zemi,“ dodala.

Zypriesová dále prohlásila, že Německo nechce obchodní válku, ale rozhodně je na místě, aby se teď Evropská komise poradila o reakcích. Američané podle ní neměli opustit linii společných sankcí. „Bohužel to však už udělali. Proto je správné, že Evropská komise uvažuje o protiopatřeních,“ zdůraznila.

Plynovod Nord Stream 2 v ohrožení

Společně postupovaly USA a EU proti Moskvě po anexi Krymu, během války na Donbasu i v dalších případech.

Nové americké sankce se dotknou projektu plynovodu Nord Stream 2, který je vlastněn ruským Gazpromem, nicméně rakouská společnost OMV, britsko-nizozemský koncern Royal Dutch Shell a německé Uniper a Wintershall na něj mají poskytnout úvěry ve výši 4,75 miliardy eur. [celá zpráva]

Zákon o nových sankcích v úterý schválila americká Sněmovna reprezentantů a ve čtvrtek prošel Senátem. Nové sankce mají Rusko potrestat za jeho údajné vměšování do amerických prezidentských voleb v roce 2016. Kriticky se k nim vyjádřil předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker.