Členové OPEC se koncem listopadu dohodli, že od 1. ledna sníží těžbu na 32,5 miliónu barelů denně, aby omezili nadbytečné dodávky na trh a podpořili cenu suroviny. K dohodě o snížení produkce se připojily rovněž některé významné těžařské země mimo OPEC, například Rusko.

Těžba v Saúdské Arábii, která je klíčovým členem OPEC, v prosinci podle průzkumu agentury Reuters klesla o 150 tisíc barelů denně na 10,45 miliónu barelů denně.

Doba levného benzínu skončila

Agentura Bloomberg, která na pokles těžby OPEC upozornila už ve středu, ale zdůraznila, že k poklesu nejvíc přispěl propad těžby v Nigérii. Kvůli útokům na ropnou infrastrukturu i stávkám přístavních dělníků tam produkce propadla o víc než desetinu.

Méně ropy těžila i Venezuela, naopak mírný růst produkce zaznamenala Libye.

Světové ceny ropy začátkem loňského roku vinou nadbytečných dodávek na trh poprvé za 12 let sestoupily pod 30 dolarů za barel. Kvůli dohodě o snížení těžby se vrátily nad 50 dolarů za barel. Ve čtvrtek ropa Brent zdražila na 57 dolarů za barel.

V Česku proto už několik týdnů rostou ceny benzínu i nafty. Průměrná cena benzínu Natural 95 za uplynulý týden stoupla o 35 haléřů na 30,88 koruny za litr. Naftu motoristé natankují za průměrných 30,16 koruny za litr, což je rovněž o 35 haléřů více než před týdnem. [celá zpráva]