„Myslíme si, že je naší povinností učinit opatření k ochraně úspor. Doufám, že všechna politická uskupení v parlamentu budou tuto zodpovědnost sdílet,” řekl Gentiloni.

Ministr hospodářství Pier Carlo Padoan uvedl, že peníze budou použity na zajištění potřebné likvidity v bankovním systému a na podporu bank, které se dostaly do potíží. Úřady podle serveru BBC také zkoumají, jak by bylo možné odškodnit drobné investory za případné ztráty.

Monte dei Paschi nyní pracuje na záchranném plánu, který by měli financovat soukromí investoři. Pokud se bance nepodaří záchranný plán zrealizovat, mohla by podle agentury Reuters už tento týden přijít na řadu vládní záchrana podniku.

Banka, která se potýká s velkým objemem nesplácených úvěrů, potřebuje do konce letošního roku získat dodatečný kapitál v objemu pěti miliard eur. Evropská centrální banka (ECB) tento měsíc odmítla její žádost o poskytnutí více času na zvýšení kapitálu. Monte dei Paschi v červenci neprošla evropskými zátěžovými testy, v nichž byla označena za nejslabší evropskou banku.