Hlavním zdrojem odolnosti sektoru je jeho vysoký celkový kapitálový poměr, který ke konci září dosahoval 17,7 procenta, a nynější ziskovost.

Kapitálová vybavenost celého odvětví by podle ČNB zůstala výrazně nad osmiprocentním regulatorním minimem i v zátěžovém scénáři, který předpokládá silný pokles ekonomické aktivity v Česku i zahraničí.

Jedna z bank potřebuje 400 miliónů

Přes vysokou odolnost sektoru jako celku by jedna z testovaných bank v základním scénáři vykázala nedostatečný kapitálový poměr, což do budoucna znamená úpravu jejího obchodního modelu či doplnění kapitálu o zhruba 400 miliónů korun, upozornila ČNB.

V případě nepříznivého scénáře by požadavek na minimální výši celkového kapitálového poměru osmi procent nesplňovalo osm bank představujících zhruba 13,5 procenta aktiv sektoru, dodala ČNB.

„Stabilní bankovní systém zůstává nadále velkou výhodou a silou české ekonomiky,” uvedla hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová. Je to navzdory neustále bující regulaci a prostředí extrémně nízkých úrokových sazeb a zostřujícího se konkurenčního prostředí, dodala ekonomka.