Peníze z Bruselu dostávají navzdory tomu, že mnoho z nich získalo nadstandardně placená místa v byznyse i politice, podotýká Die Zeit. Nejznámější je příklad samotného expředsedy komise José Manuela Barrosa, kterého krátce po referendu o vystoupení Británie z EU zaměstnala londýnská pobočka velké investiční banky Goldman Sachs. [celá zpráva]

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem

Die Zeit vychází ze seznamu, který mu musela poskytnout sama komise. Na jeho základě magazín spočítal, že například bývalý belgický komisař pro obchod Karel De Gucht si na bruselské rentě přijde na 125 tisíc eur (zhruba 3,4 miliónu korun) ročně. Některým komisařům je vyplácen dokonce dvojnásobek.

Odchodné pro bývalé evropské komisaře bylo zavedeno v roce 1967. Komisaři ve výslužbě mají nárok na rentu ve výši 40 až 65 procent platu po dobu tří let. Minimální hrubý komisařský plat je přitom 20,8 tisíce eur (zhruba 563 tisíce korun) měsíčně.

Údajným smyslem tučného odchodného má být snížení pravděpodobnosti, že se komisaři na konci mandátu nechají ovlivnit nebo uplatit zájmovými skupinami.