„Dodavatel zvětšil vůli o 0,3 milimetru. Pro provedení prací jsme museli olejové vložky demontovat a odvézt k výrobci do Plzně. Svým způsobem je to ukázka toho, jak o provozu dvoutisícitunového zařízení rozhodují desetiny milimetrů. Jinak než při spouštění se ale některé věci odzkoušet nedají,“ konstatoval Sviták.

Zmínil, že podobná situace nastala i v případě tří parních ucpávek na turbíně. I zde energetici během dodatečných kontrol zjistili, že potřebují upravit jejich nastavení. A stejně jako olejové vložky, musely i těsnící břity parních ucpávek na přenastavení do Plzně.

„V podstatě jde o podobnou věc s tím, že jedny ucpávky zabraňují úniku oleje, druhé úniku páry,“ doplnil Sviták.

Výroba elektřiny začne v polovině října

Vedle toho v elektrárně upraví část systému drenáže a odluhů nejaderné části parogenerátorů. „S ohledem na stísněný prostor je komplikovaný především přístup k zařízení,“ poznamenal Sviták. Aktuálně by tak druhý blok měl začít vyrábět elektřinu v polovině října.

Na prvním bloku pokračuje plánovaná odstávka pro výměnu paliva. Aktuálně běží pátý týden odstávky. Z reaktoru je vyvezeno palivo, skladu byly přesunuty čtyři kontejnery s použitým palivem, pokračují kontroly turbíny a bezpečnostních systémů.

Od začátku roku elektrárna Temelín vyrobila 10,025 miliard kilowatthodin elektřiny.