Letos proběhnou především akutní opravy. Zpravidla půjde o výměnu oken a dveří, opravy přístřešků, střešních krytin a fasád. Upravovat se budou i prostory pro cestující, například interiéry čekáren, nádražních hal či sociálních zařízení. Do konce roku se vylepší přesně osmdesátka nádraží ve všech krajích.

Nádraží přešla do majetku SŽDC od Českých drah (ČD). „Pod SŽDC přešlo 1 575 budov. Správní rada pak v krátkém čase projednala plány oprav výpravních budov. Do konce roku proběhnou na osmdesátce nádraží a vyjdou na 166 miliónů korun,” uvedla mluvčí Šubová.

V rámci převodu převzala SŽDC k několika připravovaným stavbám projektovou dokumentaci s platným stavebním povolením. Kompletní modernizace tak čeká v příštím roce výpravní budovy v Břeclavi, Kuřimi, Hradci Králové, Turnově, Lipníku nad Bečvou, Přerově a Sokolově. Předpokládané náklady činí 198 miliónů korun.

V některých stanicích by mohly být úřady

Další opravy nádraží se chystají a SŽDC uvažuje, že v některých by mohly sídlit úřady. Jedná o tom se zástupci Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Roky připravovaný převod nádraží z Českých drah (ČD) na SŽDC proběhl letos v srpnu poté, co jej na konci minulého roku schválila vláda a v květnu řídící výbor ČD. [celá zpráva]

Převod se vlekl mimo jiné proto, že Brusel musel odsouhlasit částku, kterou za nádraží ČD dostanou, aby se nejednalo o nepovolenou státní pomoc. Nakonec souhlasil se sumou kolem tří miliard korun, ačkoli dráhy dříve počítaly s dvojnásobnou sumou.