Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Jaroslav Bělka

Dráhy definitivně schválily převod nádraží na správu železnic

Řídicí výbor Českých drah (ČD) ve středu schválil převod nádraží na státní Správu železniční dopravní cesty (SŽDC). Souhlas výboru složeného z náměstků ekonomických ministerstev byl posledním bodem schvalovacího procesu dlouhodobě připravované transakce zhruba 1500 nádražních budov za 3,3 miliardy korun.

Ilustrační foto Foto: Jaroslav Bělka
Dráhy definitivně schválily převod nádraží na správu železnic

Dráhy budovy i zaměstnance, kteří se o ně starají, převedou nejpozději k 1. srpnu. Správa zaplatí Českým drahám z prostředků ministerstva dopravy.

Plánovanou transakci už koncem loňského roku schválila vláda a v dubnu s převodem souhlasila i dozorčí rada Českých drah. Společnost původně očekávala za převod nádraží výrazně vyšší sumu, zhruba dvojnásobek té současné.

Částku na úrovni tří miliard korun nicméně v loňském roce prakticky stanovila Evropská komise. Uvedla, že převod nádraží mezi státem vlastněnými drahami a SŽDC za tuto cenu nebude považovat za nedovolenou podporu.

Převod se netýká všech nádraží

Součástí prodeje nádražních budov má být i pražské hlavní nádraží, naopak se netýká pražského Masarykova nádraží nebo hlavního nádraží v Brně. U Masarykova nádraží nejsou vyřešeny vlastnické vztahy a převod brněnského nádraží komplikuje nedořešená otázka přesunu stanice do jiné lokality. Tato nádraží by měla být součástí převodu dalšího balíku majetku.

Související téma:

České dráhy

Kromě nich se mluví rovněž o převodu některých prvních nástupišť ve stanicích, která rovněž nejsou součástí nynějšího převodu. Další položkou mají být pozemky pod kolejemi.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků