Do poklesu čistého zisku se promítl především vliv dočasného tržního přecenění investic. Zatímco loni bance přecenění pomohlo k nečekaně vyššímu zisku, letos naopak kvůli nejistotě na evropských trzích způsobilo jeho pokles, uvedla Air Bank.

Objem vkladů meziročně vzrostl o 21 procent na 74,2 miliardy korun. Celkový objem úvěrů v portfoliu banky se zvýšil o 12 procent na 28,6 miliardy korun.

Nejrychleji opět rostly spotřebitelské úvěry a nově i hypotéky, které loni Air Bank začala refinancovat.

Nové menší banky začaly na tuzemském trhu poskytovat služby v průběhu roku 2011. Vedle Air Bank, která vstoupila na český bankovní trh v listopadu 2011, to jsou internetová Zuno Bank, která zahájila činnost v červenci 2011, a Equa Bank, jež vznikla v červnu 2011 z Banco Popolare. Lákají klienty především na vedení účtu zdarma, transparentnost a výhodné úročení spořicích účtů.

Největší banky vydělaly 26,7 miliardy

Air Bank získala bankovní licenci České národní banky na konci května 2011. PPF Group N.V., do které banka patří, je jednou z největších investičních a finančních skupin ve střední a východní Evropě. Hlavním akcionářem PPF je nejbohatší Čech Petr Kellner.

Čtveřice největších tuzemských bank (Česká spořitelna, ČSOB, Komerční banka a UniCredit) v letošním prvním pololetí vydělala 26,7 miliardy Kč, což je o 2,6 miliardy více než před rokem. K růstu jejich ziskovosti přispěly zejména jednorázové výnosy z prodeje podílu v karetní asociaci Visa Europe a nárůst poskytnutých úvěrů.