„Proti ostatním evropským zemím je stáří vozového parku v ČR opravdu vysoké. Přirozená obměna je v Česku dlouhodobě nízká. Zatímco v Evropě je to sedm až deset procent ročně, u nás jen kolem čtyř procent a to ke snižování průměrného věku vozidel nestačí,“ řekl Právu analytik Antonín Šípek.

Vozy starší deseti let se tak na celkovém počtu aut v ČR podílejí asi šedesáti procenty.

Chybí motivace

Podle Šípka se ukázalo, že jediným nástrojem, který lidi motivuje vyřadit starý vůz a pořídit si nový, je finanční pobídka. Ta ovšem v Česku nyní chybí.

„Uvažovalo se o tom, že by lidé za vyřazení starého vozu dostali kolem pěti tisíc korun, ale z toho sešlo. Potom přišel nápad, že by lidé za vyřazení vozu dostali příspěvek na pořízení například elektromobilu. To je však nesmysl. Když někdo vyřadí staré auto, nepůjde si hned koupit elektromobil nebo vůz s hybridním pohonem,“ uvedl Šípek.

Za posledních 15 let nebyl v ČR podle jeho slov žádný nástroj, který by občany k vyřazení starých aut skutečně motivoval.

Počet osobních aut v centrálním registru vozidel za letošní první pololetí vzrostl o 116 tisíc na 5,275 miliónu. Sdělil to ve středu Svaz dovozců automobilů.

Na silnicích 1,8 miliónu škodovek

Zdaleka nejrozšířenější jsou v ČR vozy z mladoboleslavské automobilky Škoda Auto, jichž je v registru 1,791 miliónu. Druhým v pořadí je německý Volkswagen, na českých silnicích jezdí 438 337 vozů této značky. Na třetím místě je Ford s 399 030 registracemi.

Češi ale jezdí i luxusními nebo naopak legendárními starými auty. V registru tak najdeme třeba 697 vozů Ferrari, 5450 Porsche, 123 Lamborghini, 167 RollsRoyce, 16 vozů Maybach a 15 Bugatti.

Na druhé straně ale silnice brázdí i východoněmecké ikony – 21 630 trabantů a 13 116 wartburgů. V registru je také 2934 vozů vlastní výroby.

Nejstarší jsou motorky

Nejvyšší stáří vykazuje kategorie motocyklů. V Česku je registrováno 1,079 miliónu strojů s průměrným věkem 33 let. Dominuje domácí Jawa se 455 598 stroji, druhá je rovněž domácí ČZ s 82 857 a třetí Honda se 73 070 motocykly. Vedle toho mají Češi 8380 amerických motorek Harley-Davidson, 325 strojů MV Agusta a 18 legendárních rychlých sunbeamů.

Zejména veteránů je však v tuzemských garážích zřejmě podstatně více, protože jsou v mnoha případech z registru vyřazeny.