Agentura své rozhodnutí zdůvodnila výsledkem čtvrtečního referenda, ve kterém se Britové vyslovili pro odchod z Evropské unie.

„Podle našeho názoru je tento výsledek (referenda) klíčový pro budoucí vývoj a povede k méně předvídatelné, méně stabilní a méně efektivní politice ve Velké Británii,“ uvedla agentura v tiskovém prohlášení.

Už v pátek S&P varovala, že předpokládaná politická, finanční a ekonomická rizika spojená s odchodem z EU zřejmě povedou ke zhoršení ratingu Británie.

ČTĚTE TAKÉ
Cameron odchod z Evropské unie nespustí
Dokud neodejdeme, jsme členem EU, vzkázala Británie. Unii nezbývá, než čekat
Řada britských firem přestane po brexitu nabírat zaměstnance

„Negativní výhled odráží rizika, před kterým ekonomika stojí, rizika pro fiskální politiku i pro zahraniční obchod, bere v potaz roli libry jako rezervní měny a bere také ohled na rizika konstituční a ekonomické jednoty Spojeného království, pokud dojde na další referendum o skotské nezávislosti,“ dodala S&P.

ČTĚTE TAKÉ
Moody´s snížila výhled úvěrového ratingu Británie na negativní, hypotéky zdraží

Konkurenční ratingové agentury Fitch Ratings a Moody's Investors Service snížily rating Británie ze stupně AAA už dlouho před začátkem kampaně k referendu. Fitch Ratings v pondělí navíc přikročila k dalšímu snížení britského ratingu, a to o jeden stupeň na AA z AA+. Varovala rovněž, že by v budoucnosti mohla hodnocení opět zhoršit.

Úvěrový rating je základním vodítkem pro investory. Čím je vyšší, tím lépe je země vnímána. Nejvyšší rating znamená, že jde o špičkového dlužníka, který je zpravidla schopen půjčovat si za velmi nízký úrok.