Hlavní obsah
Ratingová agentura Moody´s Foto: Profimedia.cz

Moody´s snížila výhled úvěrového ratingu Británie na negativní, hypotéky zdraží

Ratingová agentura Moody´s snížila v sobotu úvěrový výhled Británie na negativní. Zdůvodnila to rozhodnutí Británie opustit EU, což vytvoří “prodloužené období nejistoty“.

Ratingová agentura Moody´s Foto: Profimedia.cz
Moody´s snížila výhled úvěrového ratingu Británie na negativní, hypotéky zdraží

Podle agentury by výsledek referenda mohl mít „negativní dopad na střednědobý výhled růstu“. Proto snížila výhled ze stabilního na negativní.

Británie má u Moody´s zatím druhý nejvyšší úvěrový rating Aa1, negativní výhled ale naznačuje, že by se rating mohl snížit.

„V pohledu Moody´s negativní dopad nižšího ekonomického růstu převáží nad finančními úsporami z toho, že Spojené království už nebude dál muset přispívat do rozpočtu EU,“ uvedla ratingová agentura.

Agentura také zmínila, že Británie má největší deficit rozpočtu mezi vyspělými ekonomikami.

Colin Ellis, který má v Moody´s na starosti úvěrové ratingy, řekl BBC, že by snížení mohlo mít dopad na majitele nemovitostí, protože by to zdražilo hypotéky: „Nižší rating většinou odpovídá vyšším nákladům na půjčky, a to by nepocítila jen vláda, ale dlouhodobě také business a majitelé nemovitostí.“

Po zveřejnění výsledků referenda se propadly trhy a prudce oslabila libra. Londýnská burza ztratila 3,15 procenta, německý index DAX 6,82 procenta a pařížský CAC 40 8,04 procenta. 3,39 procenta odepsal i americký Dow Jones.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků