Hlavní obsah

Šejkové investují miliardy do alternativní taxislužby Uber

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Státní fond Saúdské Arábie investoval 3,5 miliardy dolarů (84,6 miliardy korun) do provozovatele mobilní aplikace pro alternativní taxislužbu Uber. Americká firma tak získala i důležitého partnera pro svoji expanzi na Blízký východ.

Foto: © Robert Galbraith / Reuters, Reuters

Logo Uberu na vozidle v San Francisku v Kalifornii

Článek

Šéf fondu bude také sedět ve správní radě Uberu. Investice od saúdskoarabského fondu je součástí posledního kola financování, které ohodnotilo celý Uber na 62,5 miliardy USD (1,5 biliónu korun). To z firmy učinilo nejhodnotnější společnost podporovanou rizikovým kapitálem na světě.

Uber se zavázal investovat na Blízkém východě a v severní Africe 250 miliónů USD. Působí tam ve více než devíti zemích a výrazně roste. V Saúdské Arábii je Uber od roku 2014 a uvádí, že přes 80 procent z jeho více než 130 tisíc řidičů v zemi jsou ženy.

Příliv financí pro nové technologické společnosti v posledních měsících zpomalil kvůli obavám, že mnoho začínajících firem je nadhodnocených. Uberu se podařilo získat miliardy dolarů díky ambicióznímu plánu expanze po celém světě.

Taxikáři Uber obviňují z nekalé konkurence

Uber od svého založení v roce 2009 získal více než 14 miliard USD, napsaly agentury AP a Reuters.

Aplikace Uber umožňuje zákazníkům, kteří si ji stáhnou do mobilního telefonu, spojit se přímo s registrovanými řidiči, kteří je odvezou na zadané místo. Aplikace slouží i jako taxametr a platební nástroj.

Uber se však při své expanzi dostává do střetů s vládami a úřady jednotlivých zemí a měst. Tradiční taxislužby firmu obviňují z nekalé konkurence, protože podle nich Uber často obchází přísné regulační předpisy. Od roku 2014 Uber podniká také na českém trhu.

Reklama

Související články

Výběr článků

Načítám