Ke konkrétním jménům se v pondělí Ovčáček nevyjádřil. Zeman ale již dříve naznačil, že za nejvhodnějšího kandidáta považuje Jiřího Rusnoka, kterého jmenoval do bankovní rady ČNB v březnu 2014.

„Má výjimečnou kvalifikaci, protože se pohyboval nejen v ekonomické, ale i v politické oblasti,“ řekl Zeman na adresu Rusnoka v loňském rozhovoru pro agenturu Bloomberg.

Svou důvěru vůči Rusnokovi Zeman prokázal už v létě 2013, když jej jmenoval premiérem přechodné úřednické vlády, která nahradila Nečasův kabinet v demisi.

Neshoda okolo intervencí

Zeman je kritikem intervencí ČNB proti koruně od jejich spuštění v listopadu 2013. Loni při návštěvě Plzně řekl, že při jmenování nových členů bankovní rady vybere lidi, kteří „napraví nesprávný krok ČNB“, jenž úspory znehodnotil o šest až deset procent.

Rusnok přitom letos v dubnu řekl, že si umí představit i další prodloužení intervencí za polovinu roku 2017. „Pokud to bude situace a zájem české ekonomiky vyžadovat,” dodal Rusnok v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

V červenci končí ještě mandát člena bankovní rady Kamila Janáčka. Otázkou tak zůstává, koho prezident jmenuje namísto Rusnoka a Janáčka jako členy bankovní rady. Podle analytiků se bude Zeman snažit prosadit například Martina Fassmanna, Jaroslava Ungermana, Aleše Michla či expremiéra Jana Fischera.