„Navazujeme na aktualizovanou Státní energetickou koncepci, kde je jedním z požadavků navýšení zásob jaderného paliva. Tím v podstatě posilujeme i energetickou bezpečnost České republiky,“ řekl ředitel Temelína Bohdan Zronek.

Temelín každoročně objednává osmdesátku palivových souborů. Nově bude stejný počet držet jako trvalou rezervu. Bude tak mít palivo na dva roky provozu.

Veškeré palivo bude umístěno ve stávajícím skladu čerstvého paliva v areálu elektrárny. Jeho dosavadní kapacita je dostatečná, prostory není potřeba jakkoli upravovat.

Testují i americké palivo

Až na tři roky chce mít ČEZ zásobu i v Dukovanech, kde to obnáší osm překládek. Za obě elektrárny se investice do zásob bude pohybovat v jednotkách miliard korun.

Vedle toho chce mít ČEZ pro Temelín ve hře dva dodavatele. V únoru se dohodl s firmou Westinghouse na testování paliva. Pokud americký výrobce získá licence, mělo by být šest palivových souborů zavezeno v roce 2018.

V Jaderné elektrárně Temelín mají zásoby paliva pro dvouletý provoz prvního bloku.

Každý palivový soubor váží 750 kilogramů.

FOTO: JE Temelín

„Smlouva s Westinghouse není výběrem dodavatele paliva, ale dohodou o vývoji a následném testování několika palivových souborů. Chceme mít dva dodavatele s příslušnou licencí, což je pro nás zajímavé z bezpečnostního i obchodního hlediska,“ doplnil temelínský ředitel.

Utajená trasa

V Temelíně se už také připravují na odstávku. V průběhu dubna dorazilo do jihočeské elektrárny 62 palivových souborů. Polovina z nich bude do reaktoru zavezena na přelomu června a července během odstávky druhého bloku. Zbytek paliva je určen pro první blok, který bude odstaven 5. srpna.

Přeprava probíhá za zvýšených bezpečnostních opatření, utajované byly například termíny přepravy a konkrétní trasa.

V jednom temelínském reaktoru je 163 palivových souborů. Každý palivový soubor měří přes 4,5 metru a váží cca 750 kg. Celkem je v reaktoru cca 86 tun paliva. To zůstává v aktivní zóně obvykle čtyři roky. Ročně se tedy vymění čtvrtina paliva.