„Já jsem přijel také proto, abych jasně zdůraznil, že stojíme o další investice ze Spojených států. Jedna z těch vlajkových lodí, na kterých teď intenzivně pracujeme, je investice společnosti GE do výroby nových leteckých motorů v České republice,” řekl Sobotka po jednání.

„Dá se předpokládat, že výroba by měla být zahájena do roku 2020, pokud všechno dobře půjde. Teď jsme ve fázi výzkumu, to znamená, ty motory se budou vyvíjet v České republice, budou se zkoušet v České republice a následně se budou vyrábět v České republice,” poznamenal také. Každý rok by se podle něj mohlo v Česku vyprodukovat 500 takových motorů.

GE Aviation odkoupila v roce 2008 část společnosti Walter Engines. Na základě úspěšného jinonického motoru M601 vznikla řada turbovrtulových morů H75, H80 a H85. Motory pohánějí především malá dopravní letadla L-410 včetně verze NG a zemědělská letadla Thrush 510.

Sobotkou uvedená čísla představují značný nárůst, skoro trojnásobný oproti roku 2014.

Pobídky pro filmaře

Vedle zástupců GE Aviation Sobotka první den své návštěvy USA jednal také s dalšími investory v Česku i s výkonným ředitelem Americké filmové asociace Christopherem Doddem. Na setkání s ním hovořil o připravovaném zákonu, který má za cíl přivést do České republiky více zahraničních filmařů.

Dodd novinářům po setkání řekl, že právě finanční pobídky jsou pro americké filmaře velmi důležité. Jako výhodu vidí dlouholetou filmařskou tradici v České republice.