„Jestliže jsem odhadoval, že objem čínských investic v tomto roce bude 45 miliard korun, hluboce jsem se zmýlil, je to jenom na tento rok 95 miliard korun," uvedl Zeman, který je rád, že investice směřují i opačným směrem.

Vedle automobilky Škoda zmínil také investice českého leteckého průmyslu. Konkrétní obchodní smlouvy se budou podepisovat ve středu na Žofíně.

ON-LINE: Zeman se Si Ťin-pchingem podepsali smlouvu o strategické spolupráci

Ve svém prohlášení Zeman vedle „skvělých obchodních vztahů” vyzdvihl také osobní přátelství, které ho pojí s čínským prezidentem. Tomu se v nadsázce omluvil za to, že nemá Bílý dům nebo funkční zlatý kočár, kterým by ho svezl Prahou. Narážel tak na návštěvy Si Ťin-pchinga ve Spojených státech a Británii.

„Závěrem bych popřál, aby slovy našeho premiéra Bohuslava Sobotky se Česká republika stala vstupní branou pro Čínskou lidovou republiku do Evropské unie, a sám bych dodal, aby byla klidným přístavem, do kterého se budou vracet po nejrůznějších bouřích čínské lodi, aby tam nalezly přátelské přijetí," poznamenal také Zeman.

Porovnání čínských investic s ostatními asijskými zeměmi

Porovnání čínských investic s ostatními asijskými zeměmi

FOTO: David Ryneš, Novinky

Obě hlavy států v úterý na Hradě podepsaly smlouvu o strategické spolupráci mezi Českem a Čínou. Ministři české vlády se svými čínskými protějšky podepsali také memoranda o porozumění v oblasti průmyslu, dopravy, zdravotnictví nebo školství.

Čína přitom doposud patřila v Česku mezi menší investory. Na všech zahraničních investicích v tuzemsku má podíl sotva půl procenta.

Jak je vidět ve srovnání s dalšími asijskými investicemi zprostředkovanými agenturou CzechInvest, Čína má oproti Japonsku nebo Jižní Koreji minimální podíl. Několikrát víc než Čína doposud investoval i Tchaj-wan, který má s Čínou napjaté vztahy.