Pokud Stupčukův návrh projde i ve třetím čtení, stane se celá senátní předloha zcela bezzubou. O svátcích by tak mohly mít velké řetězce nadále otevřeno, protože ve většině z nich se nacházejí právě menší prodejci.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem

Zákaz by se týkal jen velkých specializovaných obchodních domů, jako jsou třeba OBI či IKEA.

„Ve všech hypermarketech je kromě velkých prodejen potravin také spousta malých obchůdků, které si u řetězců draze pronajaly prodejní plochy. V případě, že by potraviny musely mít zavřeno, většina kupujících by do hypermarketu nešla a drobní prodejci by utrpěli ztrátu,“ řekl Právu ke svému pozměňovacímu návrhu Stupčuk.

Omezení by se nevztahovalo na obchody do 200 metrů čtverečních, čerpací stanice, lékárny, prodejny na letištích a nádražích.

Podle senátní předlohy mají mít obchody s prodejní plochou nad 200 metrů čtverečních zavřeno na Nový rok, o Velikonočním pondělí, 8. května, 28. září, 28. října a o vánočních svátcích 25. a 26. prosince. O Štědrém dnu by směly mít otevřeno pouze do dvanácti hodin. Zavřeno bez ohledu na svou velikost by v tyto dny měly mít také zastavárny, bazary a sběrny odpadu.

„Volné dny tak budou nejen pro zaměstnance dotčených obchodů, ale i pro ostatní obyvatele příležitostí pro intenzivnější rodinný život, společné výlety, kulturu a sport,“ zdůrazňuje autor této předlohy, senátor František Bublan (ČSSD).

Proti regulaci prodeje je i hnutí ANO

Proti snaze regulovat otevírací dobu obchodů je zásadně nejen pravicová opozice, ale i hnutí ANO. „Jestliže mají prosperovat podnikatelé v obchodě, nesmějí přicházet o zákazníky ani o svátečních dnech. Ekonomicky senátní návrh nedává žádný smysl. Jde o sociální inženýrství,“ uvedl předseda hospodářského výboru Ivan Pilný (ANO).

„Vemte rozum do hrsti. Myslet si, že díky zákazu prodeje o svátcích začnou lidé chodit do kostela, a ne do chrámu konzumu, to fungovat nebude. Jestli chce KDU-ČSL takovou politiku, doufám, že jí to voliči ve volbách spočítají,“ prohlásil zase poslanec František Laudát (TOP 09).

Předseda poslaneckého klubu KDU-ČSL Jiří Mihola totiž požaduje, aby zákaz prodeje platil o všech svátcích. Podporu hospodářského výboru však pro to nezískal.

Senátní předlohy se naopak zastal poslanec Jaroslav Foldyna (ČSSD), který argumentoval příkladem Německa. „Tam mají řetězce zpravidla zavřeno i v neděli a nikoho to netrápí, lidé si na to zvykli,“ konstatoval Foldyna.

Hrozí prý zdražení zboží a propouštění

Přesvědčit poslance, aby senátní návrh neprošel, se snaží Svaz obchodu a cestovního ruchu i Hospodářská komora. Tvrdí, že omezení prodejní doby přiměje obchodní řetězce k propouštění, zdražení zboží a povede ke snížení příjmů státního rozpočtu.