Napálenými jsou hlavně starší lidé.

KOMENTÁŘ DNE:
Očima Saši Mitrofanova: Srážka aligátora s čápem

„Snažil se od nich získat exkluzivitu při nabízení a prodeji jejich nemovitostí na trhu s realitami, a to i za cenu, že jim účelově uváděl nepravdivé údaje,“ uvedl ředitel oblastního inspektorátu ČOI v Plzni Jan Řezáč.

Přítelkyně volavkou

Jedním z těch, kteří se nechali ošálit, byl i 67letý Pavel R. Ten si zadal inzerát, že prodá byt. V jeho textu výslovně upozornil na to, aby jej nekontaktovaly realitní kanceláře. Přesto jedna z nich právo na prodej bytu získala. Její majitel k tomu využil svoji přítelkyni, kterou nastrčil jako volavku.

Žena předstírala zájem o koupi bytu, na jehož prohlídku už přišla v doprovodu svého přítele. Ten majiteli nemovitosti přiznal, že do realit dělá, ale ubezpečil ho, že zde není proto, aby zprostředkoval prodej bytu, nýbrž pomohl zájemkyni s jeho koupí.

Papíry přede mnou rychle přelistoval a řekl mi jen, kde to mám podepsatmajitel bytu

Na základě toho se s Pavlem R. dohodl na uzavření smlouvy o prodeji bytu. Senior v domnění, že podepisuje smlouvu o smlouvě budoucí kupní, podepsal smlouvu rezervační, tedy exkluzivní právo prodeje realitní kanceláři na dobu 1,5 roku, po kterou nemohl s bytem disponovat.

Smlouvu moc nečetl

Podvedený důchodce přiznal, že si smlouvu při podpisu pořádně nepřečetl.

„Majitel realitní kanceláře mi řekl, že ta smlouva budoucí je jen formalitou a bude sloužit hlavně k tomu, aby zájemkyně o byt mohla dostat hypotéku. Měl jsem za to, že byt už je v podstatě koupený. Papíry přede mnou rychle přelistoval a řekl mi jen, kde to mám podepsat,“ líčil majitel bytu.

Když si pak doma v klidu smlouvu přečetl, nestačil se divit. „Snažil jsem se s majitelem realitky spojit, ale pořád neměl čas. Tak jsem se naštval a jednoho dne přišel bez ohlášení do jeho kanceláře,“ uvedl senior.

„On tam sice nebyl, ale zastihl jsem uvnitř ženu, se kterou mě navštívil a která měla byt koupit. Vypadlo z ní, že o byt zájem nemá a nikdy ho neměla. Přiznala i to, že si žádnou hypotéku nevyřizuje. Prý to tímto způsobem dělají běžně, aby získali byt a mohli ho pak prodat,“ dodal.