Únorové dodávky ropy West Texas Intermediate (WTI) v pátek zakončily obchodování o 1,78 USD níže v porovnání s předchozím dnem. V průběhu dne se cena snížila dokonce na 29,13 USD za barel. Severomořská ropa Brent kolem 18:30 SEČ ztrácela přibližně 6,5 procenta a prodávala se za zhruba 28,90 USD za barel. Ocitla se tak na novém minimu od února 2004.

Pro ropu WTI páteční pád znamená pokles o 21 procent v porovnání se začátkem roku. Prudký pokles už tak dlouhodobě nízkých cen ropy přichází v době zpomalování ekonomiky Číny, která je jedním z největších ropných odběratelů. Zároveň se očekává vstup Íránu na trh v souvislosti s uvolněním hospodářských sankcí proti islámské republice, k němuž by mohlo dojít příští týden.

Írán vtrhne na zahlcený trh

"To vrhne na trh dalších 500 000 barelů denně,” předpovídá analytik James Williams z WTRG Economics. “Tuhle ropu začne brzy nakupovat Indie nebo někdo v Evropě,” pokračoval s tím, že Íránci ukousnou podíl ze zahlceného trhu dalším exportérům. “A nemáme náznak, že by Saúdové omezovali svou produkci,” dodal.

ČTETE TAKÉ:
Ropa nejlevnější za 12 let, ale benzín je dražší

Trh očekává, že inspektoři Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) potvrdí, že Teherán omezil svůj jaderný program v souladu s dohodou se světovými mocnostmi. To umožní zrušit obchodní sankce vůči Íránu, který tak bude moci podstatně zvýšit export suroviny.

Za poslední rok a půl se ceny ropy snížily už o více než 70 procent. Analytici se shodují, že neustále klesající cena ropy na světových trzích dál zlevní pohonné hmoty v Česku, propad cen však nebude tak markantní jako v předcházejícím období.