"Schválený deficit pro příští rok se v situaci současného ekonomického růstu jeví jako zbytečně vysoký a mohl by být o několik desítek miliard korun nižší," uvedl hlavní ekonom ING Jakub Seidler. Nakonec sice podle něj může být, stejně jako letos nebo i minulý rok, schodek nižší.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

"Nicméně s blížícím se volebním rokem bude méně pravděpodobné, že by vláda schválený deficit nevyužila a hospodařila úsporněji," dodal.

I podle hlavního ekonoma Roklen Lukáše Kovandy schodek měl a mohl být nižší. "Schodek 70 miliard není při současném hospodářském růstu obhajitelný. Deficit ve výši 50 miliard korun, tedy o dvacet miliard nižší, byl dosažitelný, aniž by to vyvolalo jakékoli neblahé efekty plynoucí z přísnější rozpočtové politiky," uvedl.

„Je to rozpočet, který je skutečně prorůstový, motivuje do investic a do spotřeby, jde tím správným trendem, snižuje deficit. Rozpočet je hospodárný a neškrtí ekonomiku. České republice se daří,” komentoval ministr financí Andrej Babiš (ANO).

ČTĚTE TAKÉ:
Sněmovna schválila rozpočet, Česko bude příští rok hospodařit s deficitem 70 miliard

Nízké zadlužení výsledkem Kalouskových restrikcí

Kovanda dále uvedl, že se ani neozdravují veřejné finance, protože poklesu státního dluhu vláda dosáhla přechodným rozpouštěním rezervních prostředků.

"Je ovšem pravdou, že navzdory tomu má ČR v evropském kontextu poměrně nízké zadlužení v poměru k hrubému domácímu produktu. Z toho těží, neboť se těší důvěře globálních investorů, kteří jsou dokonce ochotni mnohdy platit české vládě za to, že jí půjčují," uvedl.

Zároveň ale dodal, že jde o výsledek tolik kritizované rozpočtové restrikce ministrů financí Eduarda Janoty a Miroslava Kalouska (TOP 09) v minulých letech.

Pro ekonomickou stabilitu země je podle hlavního ekonoma UniCredit Bank Pavla Sobíška podstatné, že byl rozpočet schválen včas. "Ve srovnání s posledními dvěma roky ale nemusí být v roce 2016 takovou samozřejmostí nepřekročení plánovaného schodku," uvedl. Příjmy rozpočtu jsou totiž podle něj postaveny na ambiciózních předpokladech.